وبلاگ شخصی سید هادی شاطر موسوی
روزنامه نگاری از تبریز

فرهنگی : 

نمی خواهند تیم مس آذربایجان تشکیل شود!

سیدهادی شاطرموسوی : در حالی که برخی از نمایندگان مجلس پس از کسب نتیجه موفقیت آمیز در انتخابات خود را در ظاهر مشغول و درگیر کارها و امورات مربوط به نمایندگی خود نموده و به نوعی سعی دارند از دید رسانه ها و مردم مخفی بمانند، نمایندگان نیز وجود دارند که همواره تلاش در راستای حل مشکلات مردم و مسائل کلان حوزه انتخابیه خود را سرلوحه و اولویت کاری خود دانسته و  نهایت تلاششان را انجام می دهند تا در دوره ای که مردم به آنان به عنوان نمایندگان خود اعتماد کرده اند، با سربلند آن دوره را به پایان برسانند.

به گزارش سایت سیدهادی شاطرموسوی؛ دکتر محمد حسین فرهنگی از جمله نمایندگانی است سابقه چندین دوره نمایندگی در حوزه انتخابیه تبریز ، اسکو و آذرشهر داشته و در هر انتخاباتی، با کسب آرای بالا نسبت به سایر رقیبان راهی بهارستان شده است.

در گفتگوی اختصاصی نیم ساعته ای که با وی داشتیم از علل عدم انتخاب استاندار تا ارزیابی های وی درباره جایگاه استان آذربایجان شرقی نسبت به سایر استان ها جویا شدیم متن این گفتگوی اختصاص به شرح زیر است :

آقای دکتر، اولین سوال چالشی از شما این است که بیشتر نمایندگان استان آذربایجان شرقی از جمله شما در پست های کلیدی مجلس حضور دارید با این حال استان ما از مشکلات متعددی همچون خشک شدن دریاچه اورمیه و خروج مس از ورزقان و … مواجه بوده و مردم انتظار دارند نمایندگان با همراهی مسئولین گام های بزرگی در راستای توسعه استان بهرمند شوند. به نظر شما عمده دلیل اینکه از این فرصت ها استفاده نمی شود چیست؟

مسائلی آنگونه مطرح می کنید تیره و تار نیست.  مشکلات زیادی در کشور است که بطور طبیعی به ما استان ما نیز منتقل می شود مانند « کاهش تامین بودجه های لازم برای پروژه های عمرانی که در سال های اخیر رخ داد » و نقش ما در مجلس باعث شد که در سال ۱۳۹۱ اعتبارات مهمی برای قطار «تهران – تبریز یا میانه تبریز» به مبلغ جمعاً ۳۰۰ میلیارد تومان اختصاص داده شود اما اختصاص کامل این بودجه با مشکلات مالی کشور مواجه گردید و باعث شد درصد کمتری از این بودجه تخصیص داده شود. البته  کاهش بودجه این پروژه فقط محدود به استان ما نبود و کل پروژه های کشوری از کمی بودجه برخوردار شدند.در سازمان مدیریت نیزسیستمی همانند نرم افزار اکسل وجود دارد که وقتی می خواهد کاهش بودجه اعمال شود ، به همان درصدی که تعیین می شود ، از بودجه تمامی پروژه ها بطور یکسان کاسته می شود و هیچ فردی توان دخالت در این سیستم را ندارد. یعنی بطور مثال قرار باشد ۱۴ درصد بودجه تحویل داده شود به تمامی پروژه ها اعطا و به همان میزان  نیز هر پروژه از کسری بودجه مواجه می گردد و این قبیل مسائل باعث می شود که سرعت اجرای پروژه ها در کل کشور کندتر باشد. در گذشته استان ما شاهد پروژه اجرای پروژه ی بزرگ احداث آزاد راه تبریز – زنجان بود که در آن سال ها با تخصیص به موقع بودجه ، پروژه با سرعت قابل قبولی پیشرفت کرده و به پایان رسید و تمامی موانع حقوقی و سرمایه گذاری های آن با دخالت نمایندگان حل شد. در موضوع دریاچه اورمیه ای که به آن اشاره نمودید نیز باید گفت:  این موضوع مربوط به کمتر از ۱۰ سال گذشته است و از آن زمان در مجلس تلاش کردیم ردیف بودجه گذاشته شود و مردم هم دیدند که چه کارها و اقداماتی برای جلوگیری از ایجاد ردیف بودجه می شد.
موضوع دریاچه اورمیه مربوط به بیش از ۱۰ سال گذشته است که بارها کارشناسان از بروز وضعیت فعلی آن سال ها گوشزد می کردند ، اما نه توجهی به حرفای کارشناسان شد و کاری نیز برای جلوگیری از بروز این وضعیت صورت نگرفت…
وضعیت موثر فعلی محصول ۵ سال اخیر است و در همین ۵ سال ردیف بودجه های نیز در مجلس گذاشته می شد اما کافی نبود و موجب گردید دریاچه به چنین وضعیتی بیفتد. هم اکنون ۲ ردیف بودجه برای نجات دریاچه اورمیه در مجلس در جریان است که مربوط طرح آب رسانی از آذربایجان شرقی و طرح آب رسانی به دریاچه اورمیه از استان آذربایجان غربی است   اما محدودیت منابع مالی این نیز این پروژه را کند کرده است. دولت فعلی حرکت های خوبی را شروع کرده و ما نیز پیشنهاد داده ایم از ظرفیت هایی که در اصل ۱۳۸ قانون اساسی وجود دارد استفاده شود.
در اصل ۱۳۸ آمده : « دولت می تواند چند وزیر را مامور کرده و کمیسیونی تشکیل دهد و مصوبات این کمیسیون به منزله مصوبات هیئت دولت است . البته با لحاط ۲ شرط که مغایر قانون نباشد و رئیس جمهور و یا معاون اول رئیس جمهوری آن را ابلاغ نماید.» که این کار باعث می شود به موضوعی با سرعت بیشتر کار شده و زمان بر نباشد. لذا هر مسئله ای که به آن در سوال اشاره داشتید جداگانه باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
به موضوع جذب سرمایه گذاری اشاره کردید که این موضوع باید از سوی بخش خصوصی انجام شود. البته بخشی که سرمایه گذاری دولت است به جای خود اما صنایع پایین دستی که می گویید: «مس را می برند و فلان» این ها بعد از سیاست های اصل ۴۴ امکان پذیر نیست و باید توسط بخش خصوصی انجام شود. استانداری هم کارهای خوبی انجام داده اما این سرمایه گذاری که باید از سرعت خوبی برخوردار باشد ، برخوردار نیست در عین حال کارهایی هم انجام می شود.

سوال من در مورد شرکت ملی مس بود که مردم منطقه ورزقان اعلام می کنند که مس این منطقه ها استخراج و کرمان منتقل می کنند و بطور مشخص بخشی درآمد مس آذربایجان صرف تیم داری حرفه ای در استان کرمان می شود که این کار ضمن آنکه فایده چشم گیری برای این استان نداشته ، در اثر عبور و مرور ماشین آلات سنگین حاوی مس استخراجی ، جاده های آن مناطق که سال ها پیش احداث شده اند نیز تخریب و عقب ماندگی منطقه را بیش از بیش تسریع بخشد.

من کارشناسی صحبت می کنم و عامیانه صحبت نمی کنم به این جور موارد نیز باید با ادبیات آن پاسخ داد . عرض می کنم که صنایع پایین دستی حتما باید سرمایه گذار خارجی یا داخلی غیر دولتی داشته باشد. در این رابطه قصور ها متوجه مسئولین استانی و محلی است که اهتمام خوبی ندارد اتفاقا ما نیز در جلسات و مذاکرات مرتب به این موارد تاکید داریم همچنین پتانسل استان ما علاوه بر مس دارای پتانسیل نفیلن سینیت است که انتظار داریم هرچه زودتر استحصال آن توسعه یابد . خوشبختانه بخش خصوصی هم به موضوع استحصال روی آورده که می تواند مزیت جدید خوبی باشد . که مراحل آن در حال انجام بوده و قرار است معدن دیگری توسط بخش خصوصی مذکور بهره گیری شود.تاثیر حضور نمایندگان استان در پست های کلیدی مجلس بر خود مجلس است نه بیرون مجلس . و در موضوعاتی چون تسریع در قوانین یا در بعد نظارت که نقش دارند.

موفقیت حضور نمایندگان نشان از توانمند بودن آنان است چرا از این موفقیت ها کمتر استفاده می شود؟

نمایندگان استان ما در این دوره نسبت به دوره های پیش تاثیر گذارتر هستند ولی بدین معنی نیست که نمایندگان مسئول اجرایی استان اند! نمایندگان استان در هر جایگاهی که باشند امکان کار های اجرایی را ندارند.
بنده نیز معتقدم چنانچه نمایندگان مجلس یک استان توانمند باشند و در کنار آن ها مسئولین و مدیریت اجرایی توانمند ، مبتکر ، توسعه گرا و خلاق نیز همراه شود،  می شود برای استان از این بیشتر هم تاثیرگذاری نمود و اگر مسئولین متوسط در راس مدیریت استان حضور داشته باشند، این وضعیت فعلی که بدین شکل آغاز شده ، به همین ترتیب نیز ادامه خواهد داشت.

 آقای دکتر انتخاب استاندار آذربایجان شرقی خیلی به درازا کشید  ، دلیل چه بود؟

 چرا به درازا ؟

خوب دیده شد تمامی تلاش ها و لابی گری ها برای انتخاب استاندار تا بدین لحظه به جایی نرسیده است…

قاعدتاً استاندار باید دارای یک سری شاخصه هایی باشد و فردی که برای استانداری مطرح می شود، خود در گذشته پویایی و تاثیر گذاریش را نشان داده باشد. هیچ یک از نمایندگان هم گزینه شخصی برای معرفی به عنوان استاندار آذربایجان شرقی ندارند و نمایندگان سعی دارند افراد مدیر تر و با تجربه تر انتخاب شود.
تاخیری که صحبت می شود، صحیح نیست چرا که در دوره های گذشته نیز دیرتر از این ها استاندار انتخاب شده و استانداران اخیر ما دیر تر روی کار آمده اند. هم اکنون نیز دیر نیست چرا که حدود ۶۰ روز از تشکیل دولت می گذرد با این حال زودتر از این هم می شد استاندار معرفی شود اما ما اعتقاد داریم هر چه سریعتر باید مدیری که طبق شاخصه های مذکور مطرح است معرفی شود. رسانه ها که تاکید می کنند زودتر انتخاب شود حال هر کسی که باشد ، درست نیست.

رسانه ها نمی گویند زودتر و هرچه باشد انتخاب شود ، بحث رسانه ها این است که نمایندگان از میان رجال دارای شاخصه های مدیریتی برتر ، حداقل در ۳ گزینه اتفاق نظر داشته باشند .

 نمایندگان استان ۵ نفر را به وزارت کشور معرفی کرده بودند که در بین آنها یک نفر نیز مورد تاکید وزارت کشور بود و تقریبا نهایی شده بود اما داخل دولت اتفاقاتی افتاد که گزینه های جدیدی معرفی شد و چرخه انتخاب جدیدی باز شد. به هر حال مجمع نمایندگان برگزار شد و با رای ۵ نفر را انتخاب و معرفی کردیم. اما بعد ها آنان رفتند دنبال گزینه های سیاسی به جای مدیران اجرایی که مرتب افراد سیاسی به ما مطرح شد و ما نیز اعلام کردیم اگر بنا است گزینه هایی آنان انتخاب شود که ما حرفی نداریم اما بنا باشد نظرات نمایندگان نیز اعمال شود آن نیز بحث دیگریست. چرا دولت احترام نگذاشت به فرد اجماع نمایندگان و وزارت کشور ؟ اگر میخواهند هرکس که آمد را برای این استان بگذارند ما نگران می شویم به عنوان فردی که در استان زندگی می کنیم .

 یعنی می گوید همه افراد سیاسی که دولت معرفی می کند فاقد شاخصه های مدیریتی هستند؟

 ما بعضاً به توان افرادی که معرفی می شود شناخت داریم ، مثلا موردی بود که در گذشته نیز ما عملکرد وی را دیدیم و میزان کارایی وی معلوم بود و علاوه بر این سن آن فرد نیز بالا رفته ، در بعضی از موارد نیز حواشی برای شخصی که مطرح می شود وجود دارد که اخلاقاً صحیح نیست تا به مرحله جدی شدن آن فرد برای استانداری نرسیده ما مطرح کنیم. منتها افرادی که دارای مشغله های کاری مجزا هستند یا علاقه ای به کار کردن ندارند و به الزام سیاسی میخواهند بیایند و از انگیزه درونی لازم برخوردار نیستند. همه این ها به یک طرف ما نیز اجبار نمی کنیم که گزینه مورد نظر نمایندگان حتما انتخاب شود ، مسئول اجرایی دولت است اما خود وزیر کشور به نمایندگان فشار می آورند که نمایندگان نظراتشان را برای انتخاب استانداران اعلام کنند که وضعیت فعلی محصول آن فشارها و مباحث است و الا آنان می توانند به قول ضرب المثل معروف « آش کشک خالته ، بخوری پاته نخوری پاته » عمل نمایند و ما نیز نهایت همکاری را با فرد انتخابی دولت می نماییم اما عواقب این کار متوجه دولت خواهد بود. اخیراً وزارت کشور نیز رویکرد نامناسبی بکار گرفته و چند دستگی در بین نمایندگان استان را مطرح می کند که این کار زننده است که به ما می گویند دو دسته هستید یا چند دسته که کار غلطی است چرا که ما و هر نماینده مطمئنا نهایت همکاری را با استاندار آینده خواهند داشت.

به عنوان نماینده اطلاعی دارید از اینکه چقدر از بودجه به خزانه بر می گردد؟

 بودجه ها آن قدر ناچیز است که از قبل خرج شده است. در گذشته مواردی بله بود. مثلا می گفتند به موانع حقوقی برخوردیم. مثلا مالک ملکی در پروژه شکایت می کند و موجب گاهاً تعطیلی پروژه می شود که در این صورت بودجه به خزانه بر می گردد بعضا نیز کم کاری مسئولین است. در گذشته در سازمان جهاد کشاورزی مسائلی در این باره مطرح شد و این گونه موارد است.

 در مورد ورزش ، اخیراً شاهد سقوط تیم های شهرداری و مس به دسته های پایین تر بودیم، جو ورزشگاه ها نیز متاسفانه در راستای خلاف فتوای صریح مقام معظم رهبری درباره توهین به ملیت ها است. مدیران فوتبال استان ما نیز می گویند نمایندگان از ما حمایت لازمه را ندارند. چالش ها در این حوزه چیست؟

 نه تنها بحث قومی بلکه سایر ناسزا های زننده ای که به اشخاص در ورزشگاه ها داده می شود شایسته ورزش و فوتبال ما نیست. در اکثر مناطق کشور نیز شاهد این مسائلیم. در مورد تیم حذف شده شهرداری باید گفت تاحدودی حق را به شهرداری دادیم و ما نیز پیگیر بودیم منتها اخباری که در مورد مس به دست ما رسید متفاوت تر بود و نتوانستیم وارد شویم . در مورد مس معتقدم باید مس تیم استانی شود یا باید تیم مس آذربایجان تشکیل شود و نمایندگان و مسئولین برای تشکیل این تیم اعتراض نکنند و به دید تیم بومی و محلی نگاه نکنند و یا باید صنعت مس از تیم های مطرح لیگ برتری همچون تراکتور سازی را باید مس بخرد و هزینه های آن تیم از مس تامین شود که حاشیه های مالی متوجه باشگاه ها نباشد و پیشنهاد های ما نیز این است اما مسئولین محلی مقاوت می کنند .

 مسئولین استان ما می گویند تیم مس آذربایجان تشکیل نشود؟

 می گویند می شود ورزشگاه آن تیم در آنجا باشد و اعلام می کنند تیم مس آذربایجان تشکیل نشود و تیم مس تیمی بومی  منطقه ای باشد  که این موضوع بحث پایه ای و اساسی است . در کنار این موضوع در حوزه سایر ورزش ها با مسائل و مشکلات متعددی مواجه هستیم که پرداخت به هریک شاید خارج از حوصله این بحث باشد اما ورزش استان حرکت خوبی داشته و حضور دو تیم در لیگ برتر با گذشت آن همه سال کار راحتی نبود و در مورد دوچرخه سواری نیز باید گفت وضعیت استان خوب است و مدیران استان تمهیداتی کنند تا سامان بهتری داشته باشد و دچار کش و قوس های حاشیه ای نشود که در این مورد نیز معتقدم مس می تواند حامی خوبی برای دوچرخه سواران استان باشد.

 در مورد تیم های ماشین سازی و گسترش علیرغم اینکه حق با آن دو باشگاه بود ، حق به حقدار نرسید اما در مورد شهرداری شدیدترین جریمه ها شد.

 خوب این ها کار خوبی نبود.

چاپ شده در نشریه خوش خبر به تاریخ :

شنبه ۴ آبان ۱۳۹۲ /  ۲۰ ذی الحجه ۱۴۳۴ / ۲۶ اکتبر ۲۰۱۳/ سال نهم/ شماره ۵۷۴Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : شنبه پانزدهم تیر 1392

آذربایجان در انتظار عمل

با نگاهی به مطبوعات چند سال اخیر چاپ منطقه آذربایجان دیده می شود همواره چندین مشکل بزرگ و مطرح پای ثابت تیتر ها و مطالب رسانه های محلی است. دریاچه اورمیه ، وضعیت راه های استان، وضعیت و شیوه بهره برداری از معادن،  بهداشت و درمان، گردشگری، ورزش، قطارشهری، راه آهن، افزایش بیکاری، رشد آمار طلاق ، اجرای کامل اصل 15 قانون اساسی ، تعطیلی برخی صنایع و بسیاری دیگر از این قیبل مشکلات ما را به این فکر می برد که واقعاً تا کی باید منتظر ادامه این مشکلات بود؟ وعده وعید ها نیز به قوه خود باقی مانده و رفته رفته جای خود را به سخنرانی و شعار می دهد و هر که اندک دغدغه ای در این باره دارد بطور مثال می گوید: قطار شهری تبریز باید سریعاً بهره برداری شود، حفظ دریاچه اورمیه بسیار مهم است و ....

به راستی مرد عمل و ناجی مشکلات کلان آذربایجان چه کسی خواهد شد؟ هرچند انصاف ایجاب می کند تا بگوییم بله انتقال آب و گاز به روستاهای استان در چند سال اخیر رشد قابل توجهی داشته ، پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری های خوبی انجام شده اما براستی وقتی خبر خشک شدن 70 درصد دریاچه اورمیه منتشر می شود و ما شاهدیم دولت می خواهد آب دریای خزر را به کویر سمنان منتقل کند؟ چه باید گفت و چه باید نوشت؟ 

حقیقتاً ایجاد امید و شور و نشاط وظیفه هر رسانه ای است و همه تمایل دارند افتخارات منطقه ای و ملی خود را در رسانه هایشان منعکس و مردم را امیدوار کنند. اما همه این مسائل به سان این می ماند که فردی به آزمایشگاهی مراجعه می کند و آزمایشگاه می گوید آن فرد دارای مشکلات متعددی است، واقعاً با امید می شود آن فرد را نجات داد یا فرد مذکور باید به دنبال درمان باشد؟

ملت سرافراز آذربایجان با درخشش در تاریخ ایران در مسائلی چون هشت سال دفاع مقدس ، پیروزی انقلاب اسلامی و ... منتظر اقدامات عملی برای حل مشکلات مطرح بوده و انتظار ندارد یک شبه همه این مسائل حل شود.

این منطقه حساس از کشور با درایت سیاسی که دارد می داند اگر عزمی جدی برای حل مشکلات باشد حداقل در پایان هر سال شاهد کاهش برخی از مشکلاتش خواهیم بود و اگر قرار است وعده ای داده شود نتیجه اش مانند دریاچه اورمیه خواهد بود که پیش از شروع دولت احمدی نژاد کارشناسان خطر دریاچه اورمیه را به مسئولین گوشزده کرده بودند و امروز به جای آنکه عملاً آب رسانی شود ؛ در آسمانی که ابر وجود ندارد انتظار باورسازی ابرها را داریم!!! امید است دولت تدبیر و امید که برای آذربایجان وعده هایی چون تاسیس فرهنگستان زبان ترکی آذربایجانی را داده بتواند حداقل نیازها و خواست های مردم آذربایجان را تامین نمایند چراکه دیگر زمان «گئچین ماخ با مشکلات» نیست و خطراتی بزرگ همچون طوفان های نمکی، اقتصاد و زندگی و جان مردم این منطقه را تهدید می کند.          

سید هادی شاطرموسوی

چاپ شده در نشریه خوش خبر
یه تاریخ شنبه 15تیر 1392 /  27 شعبان 1434 / 6 جولای 2013/ سال نهم/ شماره 544Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : شنبه پانزدهم تیر 1392
جنگ نرم ناکامان انتخاباتی در تبریز

انتخابات در هر جامعه آزاد ، فرصتی است تا مردم بصورت مستقیم نخبگان خود را جهت تصدی پست های کلیدی برگزینند.  مردم تبریز 24 خرداد امسال همانند سایر شهرهای کشور پای صندوق های رای رفتند. نتایج این انتخابات در نوع خود قابل توجه شد. علی رغم دوره گذشته که بانوان شهر نماینده ای در شورای شهر نداشتند، در این دوره 3 نفر از بانوان تبریزی توانستند با آرای 
بی نظیری راهی شورای شهر گردند. شاید کمتر کسی پیش بینی می کرد که 2 نفر از بانوان، رتبه های بالای جدول نتایج انتخاباتی را به خود اختصاص دهد آن هم در شرایطی که هرکاندیدای شورا چشم بسته مدعی کسب آرا در حد صدر جدولی بود! اما در نهایت رای مردم بود که میزان  هر فرد را مشخص کرد.
با اعلام نتایج انتخابات تفسیرها و تحلیل ها و حتی تخریب ها از سوی رسانه های متعدد استانی آغاز شد. برخی از رسانه ها بر نحوه آرایش ، پوشش ، شعار و ... کاندیداهای متنخب مردمی تا توانستند تاختند! رسانه ای که وابسته به ارگان خاصی بود در تائید نظرات مخاطبانش، آزادی بیان را در راستای هدف تخریبی خود عملی ساخت و با سوء مدیریتی که در پیش گرفت ، بر عده ای اجازه داد تا هرچه دلشان خواست بنویسند! حتی توهین! و این در حالی بود که در همان رسانه بر موازین اسلامی تاکید شده بود!
جالبتر این بود که منتخبان مردم با سعه صدری که داشتند واکنشی به این رسانه های وابسته نشان نداند و ماهیت واقعی آن رسانه های مذکور برهمگان روشن شد.
پرواضح است که در این دوره از انتخابات بیش از پیش تحرکات کاندیداهای شورای شهر تبریز رصد می شد و با حساسیت های خاصی مجریان انتخاباتی تلاش می کردند در راستای تحقق حماسه سیاسی گام بردارند.
رسانه هایی که تا دیروز خبرنگاری برای پوشش اخبار شورای شهر تبریز نداشتند، نقش دایه مهربان تر از مادر را برای شهر به نحو ویژه ای اجرا کردند.غافل از اینکه حنای آنها دیگر رنگی نداشت! چرا که گذشته کاری خود، نان را به نرخ روز خورده و می دانستند که چنانچه برخی از اخبار شورای شهر تبریز را اگر پوشش دهند مطمئناً منافع مالی آنان مورد تهدید و قطع واقع می شد!
واقعیت این است که 21 نفر از منتخبان مردم به مدت حداقل چهار سال در شورای شهر تبریز فعالیت و برای شهر تصمیم خواهند گرفت.
آنچه نقش رسانه ها را در جامعه همواره پررنگ می کند، اطلاع رسانی آنان است و بهترین خدمت رسانه ها به مردم در طول آن چهار سال این می تواند باشد که بطور صادقانه اخبار شورای شهر را به مردم منعکس و ضعف ها و قوت های منتخیبن مردم در شورای شهر را معرفی نمایند و در کنار آن با بهره گیری از نظرات کارشناسان امر شورا و شهرداری را یاری نمایند. 
همچنین می توان با فرهنگ سازی از همین امروز افراد توانمند واقعی به مردم شناسانده و مردم در چهار سال آتی با دیدگاه های کاندیداهای احتمالی شورای شهر آینده آشنا شوند . 
متاسفانه تعداد خبرنگارانی که در جلسات علنی شورای شهر سوم (شورای شهر فعلی) حضور داشتند، از تعداد انگشتان یک دست بیشتر نیست و بدتر اینکه آماری وجود ندارد که با استناد به آن گفت چند درصد رسانه های شهر اخبار شورا را منتشر کردند! اما به جرائت می توان اظهار کرد: چنانچه آماری هم باشد، رقم آن بیش از 10 درصد نخواهد بود! این وضعیت در شرایطی رخ داده که طبق اعلام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، تبریز بیش از 140 نشریه دارد! 
با گذر از مطالبی که از سوی برخی رسانه ها برای شگفتی سازان انتخابات شورای شهر تبریز منتشر شده ، امید است ناکامان انتخاباتی عملاً احترام واقعی خود را به آرای مردمی نشان داده و شاهد زیبایی های دموکراسی در شهر باشیم تا اینکه هر روز سوای رسانه ها ، از عده ای معلوم الحال شاهد تخریب و تحقیر شورا و جایگاه آن باشیم. چرا که ادامه این فضای بد اخلاقی ، تهمت و افترا و ... مطمئناً به نفع شهر نبوده و راه به جایی نخواهد برد. 
اینکه امروز در تهران ، اصفهان و سایر کلانشهر های موفق شاهد آنیم که شهر بطور چشمگیری پیشرفت داشته است ، مطمئناً یک شبه به وجود نیامده است. همه برای پیشرفت و توسعه همه جانبه شهر وحدت و همدلی داشته و منافع جمعی را بر منافع شخصی ترجیح داده اند. اینکه بطور مثال آسفالت خیابان های شهر اصفهان و تهران از دید عده ای بهتر از آسفالت خیابان های شهری تبریز است از همین جا شروع می شود که همه برای شهر دلسوزی داشته و آرمان همه، زیبایی و توسعه شهری بوده و همین عملکردهای امروز است که آینده شهر را تعریف خواهد کرد.                                 
سید هادی شاطرموسوی
چاپ شده در نشریه خوش خبر
 به تاریخ سه شنبه 11تیر 1392 /  23 شعبان 1434 / 2 جولای 2013/ سال نهم/ شماره 543


Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : جمعه هفتم تیر 1392

نژاد معیوب!

در کشوری که حزب قوی نباشد ، تشکل های مردمی با ساختارهای استاندارد نباشد ، قومی قبیله ای عمل شود ، نتیجه اش همینی می شود که ما امروز در ایران می بینیم.

نزدیک به 2 سال است که کار در نشریه ساقی را به پایان رسانده ام اما آنچه قابل توجه و تامل است برخورد دوستان و آشنایان با بنده است که واقعا در مواجهه با این عزیزان اندکی زهر خند بر لبانم جاری می شود.

انتخابات مجلس در سال 90 تمام شد، شورای شهر هم امسال تکلیفش معلوم شد ولی اینکه دوستانی که بنده را می شناسند برخی اظهارات نابجا می کنند برایم عذاب آور است. برای نمونه اینکه مسعود برزگر جلالی در انتخابات های گذشته موفق یا شکست خورده چه ارتباطی به من دارد؟ چرا عده ای منافعشان در این است که مارک اصلاح طلبی یا اصولگرایی یا ترکیسمی به بنده می چسبانند؟

هر کسی بنده را می بیند می گوید : دوستت هم که در انتخابات موفق نشد ! یا در خوشبینانه ترین شرایط : متاسفانه دوستت هم که موفق نشد علی رغم توانایی هایش! 

خدا سلامت کند دکتر جوانپور (رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز) را ، واقعاً مرد با معرفتی است ؛ در سالهایی دانشجوی دانشگاه آزاد تبریز بودم در درخواست مجوز نشریه کردم و از ایشان خواستم همه تلاش خود را برای کسب این موافقت در شورای فرهنگی دانشگاه بکار گیرد. خوشبختانه موفق هم شد، 

پس از جلسه شورای فرهنگی دانشگاه حرف جالبی بهم زد و گفت : در بررسی درخواست تو مطرح شد که تو از طیف اصلاح طلبان هستی و این باعث مخالفت خیلی ها شد!!!! اما سرانجام موفق شدیم متقاعدشان کنیم.

بعد ها بود که فهمیدم در آن سال ها که با نشریه ساقی کار می کردم من هم از اصلاح طلبان بودم و خودم خبر نداشتم !!! آن هم منه جوان 20 ساله! 

یا در نمونه دیگر و جالبتر که این روزها شدیدا بی داد می کند ، موضوع رابطه بنده با ابوالفضل وصالی مدیر مسئول روزنامه توقیف شده ندای آذرآبادگان است که بر مذاق خیلی ها خوش نمی آید!

با وجود توانایی ها و دلسوزی هایی که در ابوالفضل وصالی به عنوان روزنامه نگار باسابقه استان می بینم ، خیلی ها در این شهر و در این استان و منطقه فاقد چنین توانایی هایی هستند: توانایی هایی همچون نویسندگی ، طنز ، شعر ، نقد و کاریکاتور و ... که همه این ویژگی ها با هنر نویسندگی حرفه ای را می توان در وی دید.

بیش از 80 درصد افرادی که با آنان در ارتباطم اعلام کنن خیلی مواظب باش یا با وی نگرد! سوای این پند و اندرزها ، اینکه بنده را به این افراد منتسب می کنند خیلی جالب است . آری انگار اینان خاری هستند در چشم برخی دوستان و بنده باید هم چون اطاعت امر کننده خوبی نیستم به این طیف باید انتصاب یابم!!!

در کل این ماجراها بنده را یاد یکشنبه سیاه مجلس می اندازد که رئیس جمهوری که سال 88 می گفت 1 نفر به 3 نفر ، در آن روز هم عملکرد رئیس مجلس را همانند عملکرد برادرانش دید و علی لاریجانی هم گفت : فرد منصوب به من هر کاری می کند به من چه!

واقعا باید به حال نژاد معیوب این جامعه گریست. آنانی که به قول دوستان فیس بوکی برای تماشای صحنات اعدام لحظه شماری می کنند و در ورزشگاه و اول صبح در خیابان ها حضور پیدامی کنند!!!

به راستی از ماست که برماست ، نیست؟Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : یکشنبه یکم اردیبهشت 1392

با صعود تیم های فوتبال شهرداری تبریز و گسترش فولاد به لیگ بالاتر، شمار تیم های لیگ برتری این استان به عدد 3 رسید.

پایگاه خبری توران - سیدهادی شاطرموسوی : تا چندی پیش منطقه شمالغرب کشور در انتظار تیمی برای حضور در لیگ برتر کشور بود، در این مدت میلیارد ها تومان پول صرف تیم هایی همچون تراکتور سازی شد تا این تیم بتواند به لیگ برتر کشور راه یابد. از جمله هزینه ها کلانی که در این سال ها شد می توان به دوران مدیریت مرحوم گهرخانی در باشگاه تراکتور سازی اشاره کرد.

مرحوم گهرخانی در این سالها با بکار گیری ارنست میدن درپ و چندین بازیکن تیم ملی کشور غنا تمامی تلاش خود کرد تا تراکتور را لیگ برتری نماید ، هزینه های میلیاردی هم شد اما تلاش ها ثمر بخش نشد.

مدیریت ها همچنان عوض می شد تا اینکه مسئولیت هدایت باشگاه تراکتور سازی به ناصر شفق سپرده شد و وی با جذب فراز کمالوند (همان مربی که توانست در زمان حضورش در تیم شیرین فراز کرمانشاه مانع راه یابی تراکتور سازی به لیگ برتر شود) توانست این آرزوی چندین ساله شمالغرب کشور را تحقق بخشد.

مردم آذربایجان در آن سالها انتظار داشتند پس از این موفقیت مهم ، روند بازیکن سازی در این خطه همانند دهه 70 هر چه سریعتر عملی شده و بازیکنانی همچون کریمی باقری را در میادین ورزشی ببینند.

انتظاری که رفته رفته به یاس تبدیل شد و مردم در حسرت فوتبال بومی و غیرتمندانه ماندند. مدیریت تراکتور هم عوض شد و سردار جعفری از مجموعه سپاه پاسداران مدیرعامل باشگاه تراکتور سازی شد. فراز کمالوند هم رفت ، سپاه تامین بخش بزرگی از منابع مالی باشگاه مردمی تراکتور سازی را بر عهده گرفت ، امیر قلعه نویی هم شد مربی تراکتور ! انتظارات مردم هم از تیم تا حد قهرمانی لیگ برتر بالا رفت .

 ماشین سازی ، شهرداری ، گسترش فولاد هم بر آن شدند تا لیگ برتری شوند ، شهرداری با سرمربی گری اکبر میثاقیان به لیگ برتر آمد اما نتوانست خود را در لیگ برتر حفظ کند.

تراکتور هم با کسب عنوان نائب قهرمانی لیگ برتر ، آسیایی شد ؛ قلعه نویی رفت و تونی اولیویرا آمد و تراکتور به دنبال قهرمانی لیگ برتر و درخشش در مسابقات فوتبال لیگ قهرمانان آسیا ، همت نمود و شهرداری و گسترش هم امسال لیگ برتری شدند...اما آنچه مردم را نتوانست خوشحال کند ، بازیکن بومی بود.

و این بود داستان فوتبال در خطه قهرمان پرور آذربایجان که میلیاردها تومان هزینه صرف بازیکنان ، مربیان و احیاناً دلال هایی شد که هیچ یک حداقل به اندازه نتیجه نصف بازیکنانی چون : کریم باقری ، ستار همدانی ، اسماعیل حلالی ، علیرضا اکبرپور، سیروس دین محمدی ، رسول خطیبی هم نشدند.

در زمان اوج ورزش فوتبال آذربایجان بار دیگر هزینه ها اکثراً به غیر بومی ها اختصاص یافت ، امسال هم خوشبختانه یا متاسفانه در حالی تیم های گسترش فولاد و شهرداری به لیگ برتر آمدند که بیشتر باشگاه های لیگ برتر فوتبال ایران عمدتاً دچار مشکلات مالی هستند.

با دید مثبت چنانچه بطور متوسط هر باشگاه لیگ برتری کشور 10 میلیارد تومان هزینه سالانه داشته باشند (هزینه بازیکنان و اداره باشگاه و ...) 30 میلیارد تومان در آستانه خروج از این ناحیه توسعه یافته کشور است!

عده ای هم علی رغم اینکه تلاش هایی داشته اند تا منابع مالی قوی جذب باشگاه هایشان کنند و بحث ها از صرف درآمد معادن مس استان شده ، با این حال نیم نگاهی هم به انتخابات شورای شهر تبریز دارند تا شاید با پتانسیل مردمی (هواداران) صندلی های شورای شهر تبریز را تصاحب و از پول مردم این شهر بخشی از درآمد باشگاه هایشان را تامین کنند!

و این ها همه در حالی رخ می دهد که طبق قانون هرگونه تیم داری قهرمانی توسط شهرداری ها منع شده است! شهرداری هایی همچون شهرداری کلانشهر تهران و اصفهان و شیراز با پول مردم به خود جرائت نداده اند تا تیم داری قهرمانی کنند! و بخش بزرگی از منایع مالی شهرداری ها را صرف توسعه ورزش همگانی و آباد ساختن شهر خود نموده اند.

حال امسال مطمئناً که بودجه ای میلیاردی صرف باشگاه و تیم شهرداری تبریز خواهد شد ، تراکتور هم به این بودجه افزوده شود ، واقعا باید دست مریزادی هم به مردم و هم به مدیران گفت!

هرچند مردم آذربایجان همواره با شعار "آذربایجان تیم لری فرق اله مز ره لری" از تیم های لیگ برتری خود حمایت خواهند نمود اما امید است حداقل باشگاه گسترش فولاد با بکار گیری سیاست های صحیح بتواند ضمن درآمد زایی برای باشگاه خود و بومی گرایی عملکردی اثر بخش بر فوتبال در آذربایجان داشته باشد و تیم های تراکتور سازی و شهرداری تهدید خروج منابع بزرگ مالی از این خطه را به فرصتی حداقل مطلوب برای بازیکن سازی و پیشرفت فوتبال آذربایجان نمایند.

در پایان باید گفت : با نگاهی به سایر کلانشهر های کشور میزان توسعه و عمران و آبادانی این شهرها در مقایسه با تبریز و کاملا مشهود است، امید این می رود که تدابیری که امروز در هر حوزه ای برای این شهر و استان توسط مدیران و مسئولین اندیشیده می شود موجبات حسرت و افسوس را به دنبال نداشته باشد. چرا که در گذشته امیر کبیر گفته بود دوست دارم تهران را همانند تبریز پیشرفت کند! و این نشان از سرآمد بودن این خطه داشته و نباید اولین بودنش به کتاب های تاریخی بپیوندد.


منبع : پایگاه خبری تورانShare
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : سه شنبه بیست و هشتم شهریور 1391

نوع جدید دیپلماسی!

در تازه ترین ویدیویی که نگاه کردم ، نوع کاملاً جدیدی از  دیپلماسی را مشاهده کردم ! چنانچه صحت داشته باشد؛ ضمن تاسف و تسلیت به عاملان آن فاجعه، امیدوارم موجب بیداری واجدان های خفته در جامعه شده و تلاش نمایند با فرهنگ سازی های مناسب موجبات بهبود وضعیت فرهنگی ، بخصوص در برخی مناطق قومی کشور را فراهم سازند.

برای مشاهده این ویدیو اینجا را کلیک نمایید


برچسب‌ها: وحشی گری, فاجعه, ازدواج دختر نوبالغ با پیرمرد

Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : جمعه بیست و چهارم شهریور 1391

دفتر روزنامه ندای آذرآبادگانShare
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : سه شنبه بیست و یکم شهریور 1391

برگزاری کلاس آموزش زبان انگلیسی 

برای خبرنگاران

انجمن صنفی روزنامه نگاران استان آذربایجان شرقی با همکاری زبانکده صدای تبریز اقدام به برگزاری دوره آموزش زبان انگلیسی ویژه خبرنگاران خواهد نمود. لذا بدینوسیله از علاقمندان درخواست می شود تا پایان وقت اداری روز شنبه 1391/06/25 ، جهت شرکت در کلاس و کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن : 09373858015 «سیدهادی شاطرموسوی» تماس حاصل فرمایند.

لازم به ذکر است جلسه اول بصورت رایگان ، در ساعت 17:30 در زبانکده صدای تبریز به آدرس : تبریز – انتهای خیابان دارایی 2 – رو به روی مسجد شکلی برگزار خواهد شد.
Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : چهارشنبه هجدهم مرداد 1391

به مناسبت روز خبرنگار

17 مرداد در تقویم ایران به عنوان روز خبرنگار نامگذاری شده ؛ اکثر خبرنگاران در این روز مطالبی پیرامون آخرین وضعیت خبرنگاری در ایران ، مشکلات خبرنگار بودن ، انتظارات ، درد و دل و ... در رسانه های خود درج می کنند.

در سفری که به اورمیه داشتم ، شاهد مناظر اسفناکی از دریاچه اورمیه بودم ،  شاید بگویم سال 1392 "سال مرگ دریاچه اورمیه" خواهد بود دیگر بی ربط نباشد! آنچه که بیش از پیش این روزها در اورمو گولی (دریاچه اورمیه) دیده می شود خروج تپه های نمک در اثر کاهش شدید ارتفاع آب در آن دریاچه است. با گذر از این موضوع  و با نگاهی به افزایش روز افزون تبخیر آب دریاچه اورمیه ، به وضوح ملاحظه می شود منطقه تبدیل به صحرای نمک شده و دیگر خبری از نگین زیبای آذربایجان نیست! حال قضاوت با خودتان باشد ... مشکلات شخصی و صنفی هر کس مهم تر است یا مسئله ی زندگی ؟ 

به قول همکار ارزشمندی که دارم " کار از انتقاد گذشته ، انتحار باید نمود! " چرا که انتقاد زمانی صحیح است که همه چیز ایده آل بوده و برای اندک مسائل جزئی "انتقاد" کرد اما وقتی همه چیز در آن وضعیت بوده و گوش شنوایی نباشد ، چه باید کرد؟

2 ویدیوی زیر تصویری واضح از آنچه که این روزها در منطقه آذربایجان رخ می دهد را به نمایش می کشد...آخرین وضعیت دریاچه اورمیه در مسیر تسوج - شبستر در 17 مرداد 1391گفتگو با یک باغ دار بندرشرفخانه ای در 17 مرداد 1391Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : یکشنبه بیست و هشتم خرداد 1391

عمده سوال کاربران Google 

درباره ایران و آذربایجان

اگر در شبکه های اجتماعی عضو باشید ، هر از چند گاهی ممکن است برایتان درباره سوال کاربران گوگل درباره ایران به شما ارسال شود. برای نمونه در یکی از این موارد که به بنده ارسال شده آمده است :

چرا زنان ایرانی بسیار زیبا هستند؟چرا دختران ایرانی زیبا هستند؟چرا ایرانی ها خودشان را فارس می‌نامند؟چرا ایرانی ها کروات نمی بندند؟ایرانی ها چرا سفیدند؟ایرانی ها چرا می‌خواهند انقلاب کنند؟ایرانی ها چرا عرب نیستند؟و...

اما این درحالیست که این سوال خیلی وقت است که جای خود را با سوالات دیگر عوض کرده ، در جدیدترین سوالات درباره ایران آمده : چرا ایران از اسرائیل متنفر است ؟ چرا ایران سلاح هسته ای میخواهد؟ چرا ایران انرژی هسته ای می خواهد ؟ چرا ایران از آمریکا متنفر است و...

اما سوال جالبی که کابران گوگل درباره آذربایجان پرسیده اند ، این است که : 

چرا آذربایجان در ایران است؟

جالب است بدانید که فارسی زبانان عزیز به جای انتقال واقعیت به سوال های کهنه و قدیمی که درباره ایرانیان پرسیده بودند بسنده کرده و عده ای برای خود در این مورد افتخار می کنند!!!
Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : جمعه هشتم اردیبهشت 1391

سوال؟

مقدمه : خبرگزاری فارس: فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به استقرار سپر دفاع موشکی در ترکیه گفت: مردم مسلمان این کشور در آینده نزدیک شاهد تولد فرزندان ناقص‌الخلقه با بیماری‌های صعب‌العلاج بواسطه اثرات همین سامانه‌ها خواهند بود.

سوال : آقایان ، مسئولان ، آنانی که خود را به ... زده اید ؟ اثرات پارازیت ماهواره ها که توسط برخی ها به کار گیری می شود، چه تاثیری بر سلامتی مردم خواهد داشت؟ 

خشک شدن دریاچه اورمیه چه اثراتی بر مردم و شرایط زندگی آنان خواهد گذاشت؟

لینک خبرShare
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : چهارشنبه بیست و سوم فروردین 1391


Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : دوشنبه پانزدهم اسفند 1390

به دنبال هویت

این روزها اخبار جالب و قابل توجهی از شهرستان سولدوز به گوش می رسد. طبق آخرین خبرهای دریافتی جمعی از کردهای ساکن سولدوز در ادامه بی اخلاقی های فاحش خود ، انتخابات را فرصتی برای ابراز هویت خود پنداشته و شنیده شده در برخی از موارد پرچم های جعلی خود را پس از انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، به احتزار در آورده اند!!!

آنچه مسلم و بدیهی است چندیست کردهای منطقه با زاد و ولد های فراوان و تاریخ سازی های جعلی که از سوی دشمنان قسم خورده حمایت می شوند در کنار برخی از چشم پوشی ها به تهدیدی برای منطقه تبدیل شده اند.
علی رغم اینکه در نقشه جهان نامی از کشور کردستان به چشم نمی خورد اما برخی از کرد ها به زور قاچاق کالا ، حمایت دشمنان و ... درصدد تحقق خواب اسرائیل بزرگ شده اند که طبق شنیده ها قرار است با حمایت اسرائیل کشوری تحت عنوان کردستان ایجاد شود!!
در مورد این کشور خیالی و وسعت آن باید به همین بسنده کرد که برخی ها در توهمات خود بر آن شده اند قسمت هایی از کشور سوریه ، عراق و ترکیه را با زاد و ولد ، خرید و تسخیر اراضی (همانند اسرائیل) کشوری جعلی ایجاد نمایند!
در ایران نیز خواب های آنان اینگونه است که استان آذربایجان غربی که همواره در طول تاریخ به عنوان آذربایجان ایران مطرح می باشد را به استان کردستان متصل کرده و به مرز کشور ارمنستان غاصب (که بخش هایی از خاک آذربایجان به نام منطقه قره باغ را در جنگ با جمهوری آذربایجان به تصرف خود در آورده) رسیده و اعلام استقلال نمایند!!!! و حتی شنیده شده قرار است از سمت پایین استان کردستان نیز به سمت خوزستان پیشروی کرده و هم چاه های نفتی ایران و هم خلیج فارس را به تصاحب خود در آورند!!!
همچنین طبق شنیده ها برخی از جوانان کرد ساکن سلدوز در زمان تبلیغات انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران با بد اخلاقی هایی که داشته اند بیشترین اهانت ها و تخریب ها را به داوطلبان ترک سلدوز انجام داده اند و در زمان رای گیری از سایر شهرستان های همجوار کرد نشین اقدام به افزایش رای دهندگان به کاندیداهای کرد شده اند!!!
آنچه کاملاً بدیهی است برخی از این فریب خوردگان و تشنگان قدرت در سایه ضعف منطقه ای و حمایت غرب در صدد ایجاد هویت جعلی بین المللی برآمده اند و توانسته اند به موفقیت های نسبی در کشور عراق برسند!
گفتنی است در صورت ادامه این روند منطقه آذربایجان شیطنت این کرد ها را تحمل نکرده و احتمال درگیری دور از ذهن نخواهد بود .

پیشتر نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز تلویحاً با ذکر اینکه آفتی به نام اسرائیل در اورمیه وجود دارد از ارائه توضیحات بیشتر در این باره خودداری کرده و تک فرزندی را زیبنده مسلمانان منطقه نداسته است.

جا دارد مسئولین کشوری این حرکت های موزیانه برخی از کردها را زیر نظر گرفته و چاره ای در این زمینه بیاندیشند چرا که در این برهه ی زمانی دود تجزیه طلبان و هویت سازان جعلی بیش از پیش متوجه چشم های آنان خواهد شد!
در پایان این یادداشت متذکر می شویم که نگارنده قصد تخریب قوم کرد را نداشته و این مطلب در مورد افرادی که دست به چنین اعمال وقیحانه زده و  پا از فراتر از گلیم خود دراز کرده  و لقمه ی بزرگتر از دهان برداشته اند،  به هیچ عنوان مخاطب این یادداشت هم وطنان  کردی نیست که بطور مسالمت آمیز در طول سالیان گذشته در بخش های غربی کشور ساکن هستند.Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : یکشنبه هفتم اسفند 1390
سالگرد خوجالی و کنسرتی برای جنایت!


25 و 26 فوریه سال 1992 یادآور جنایت بی رحمانه و وحشیانه سران رژیم ارمنستان در منطقه خوجالی است که طی این حملات وحشیانه ۶۱۳ نفر از غیر نظامیان از جمله ۶۳ کودک جان خود را از دست دادند ، در آستانه بیستمین سالگرد این جنایت طی روزهای سوم تا پنجم اسفند ماه در تالار مجتمع پتروشیمی تبریز کنسرت موسیقی دیوید دونالد گالوسیان برگزار شد.


گفته شده نامبرده از ارامنه تبریزی است که به سرپرستی یعقوب صدیق جمالی و با همراهی : امیل عباسی مهر، امین توانا فر، هادی جداری، فرید جاوید،ستار طباطبایی،مهران فرشباف ، محمدرضازبری،بهزاد جاوید،محسن نامدار و محمدرضا قنبری اجرا گردیده است و عده ای نیز اسپانسر این کنسرت بودند!!!
حال عمد یا غیر عمد بودن اعطای این مجوز برگزاری کنسرت در آستانه فاجعه خوجالی جای بسی تامل دارد که چرا در این وقت از سال، به این نوع کنسرت ها مجوز برگزاری داده می شود؟
آنچه بر همگان ، بویژه ملت شهید پرور آذربایجان بدیهی است که در سکوت رسانه ای و عدم پوشش رسانه ای سالگرد این واقعه، ملت آذربایجان جنایات رخ داده از سوی ارمنی ها را هرگز فراموش نخواهد کرد و همچنان که مردم آذربایجان جنایات اسرائیل را محکوم می کنند ، این نوع جنایت ها را نیز به شدت محکوم می کنند.
بنده نیز در همین راستا، در سالگرد فاجعه خوجالی، کشتار برادران و خواهران شیعه و مسلمان جمهوری آذربایجان را به شدت محکوم کرده و برای افرادی که در اعطای مجوز برگزاری کنسرت ارامنه آن هم در این روزهای حساس نقش داشته اند ، ابراز تاسف می نمایم!
سیدهادی شاطرموسوی


Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : شنبه یکم بهمن 1390
از فراهانی تا خاوری!
http://www.fa.azadnegar.com/files/fa/imagecache/news_image/321_0.jpg
این روزها اخبار سینمای ایران در صدر اخبار رسانه های داخلی قرار گرفته ، از بسته شدن خانه سینما تا موفقیت اصغر فرهادی در گلدن گلوب و عکس های برهنه منتشر شده ار گلشیفته فراهانی!
گلشیفته فراهانی یکی از بانوان سینمای ایران بود که چند سال پیش به یکباره سر از آمریکا در آورد. او در سوابق حرفه ای خود در ایران به موفقیت هایی از قبیل :  برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر از بخش بین‌الملل شانزدهمین جشنواره فیلم فجر،  بهترین بازیگر بیست و دومین جشنواره فیلم فجر در دو فیلم «بوتیک» و «اشک سرما» به انتخاب نویسندگان و منتقدان، برنده تندیس زرین هشتمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم «اشک سرما» ، برنده جايزه بهترين بازيگر زن برای بوتیک در جشنواره بين المللي فيلم سه قاره نانت ـ دوره بيست و ششم (فرانسه)،  كانديدای بهترین نقش اول زن برای بوتیک جشنواره بين المللي فيلم فجر ـ دوره بيست و دوم،  برنده جايزه هيأت داوران برای فیلم ميم مثل مادر در جشنواره بين المللي فيلم رشد ـ دوره سي و هفتم،  كانديدای بهترین نقش اول زن بوتیک در جشن خانه سينما ـ دوره هشتم، كانديدای بهترین نقش اول زن جشن برای ماهي ها عاشق مي شوند در جشن خانه سينما ـ دوره نهم و كانديدای بهترین نقش اول زن برای میم مثل مادر در جشن خانه سينما ـ دوره دهم، نائل شده بود.
وی چندی پیش طی اقدامی عجیب، تصاویر برهنه خود را در مجله معتبر "مادام فیگارو" منتشر کرده و با افتخار صحت آن تصاویر را تائید نمود!
اصغر فرهادی کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی است. وی برنده سه جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی در سال‌های ۱۳۸۴، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۹ شده‌است. خرس نقره‌ای جشنواره فیلم برلین به عنوان بهترین کارگردان برای فیلم دربارهٔ الی و خرس طلایی جشنواره برلین به خاطر فیلم جدایی نادر از سیمین از دیگر افتخارات اوست .وی همچنین برنده جایزه بهترین فیلم خارجی در جشنواره گلدن گلوب سال ۲۰۱۲ میلادی به خاطر کارگردانی و نویسندگی فیلم جدایی نادر از سیمین شد. او اولین فیلمساز ایرانی است که توانسته‌است این جایزه را به خود اختصاص دهد.
این روزها رسانه های داخلی اخبار جهت داری از وی منعکس می کنند ، عده ای ضمن بی تفاوتی به موفقیتی که او در کسب عنوان بین المللی گلدن گلوب داشته، بر آن شده اند تا به شدت وی را تخریب نمایند که در این راستا از او به دلیل دست دادن با آنجلینا جولی و نگاه سوال برانگیر به جودی فاستر به شدت انتقاد می شود! و دور از ذهن نیست که عمده دلیل این انتقادات موفقیت وی در مقایسه با فیلم اخراجی های 3 باشد!
با گذر از مسائل و حواشی پیرامون بسته شدن خانه سینما و موفقیت اصغر فرهادی، سوالی که پیش می آید این است که اقدام گلشیفته فراهانی در منتشر نمودن تصاویر برهنه از خود جای تاسف بیشتری دارد یا تابعیت دوگانه ایرانی - کانادایی محمود رضا خاوری مدير عامل مستعفي بانك ملي ايران و ارتباط وی با اختلاس های اخیر؟
به راستی چرا مسائل سینمای ایران و در راس آن بازیگری که کشور را ترک کرده از وضعیت فرهنگی حاکم بر کشور مهم تر شده است؟ چرا نباید تصویر چفیه بر سینه محمود رضا خاوری که در راس مدیریت بزرگترین بانک جهان اسلام در خاورمیانه بود  مهم تر نباشد؟ 
مگر جز این است که تصویر مذکور خاوری نشان از وضعیت اسفناک ریا و دورویی حاکم در ایران دارد؟ گلشیفته فراهانی نماد جوانی است که خواسته یا ناخواسته تحت تاثیر وضعیت فرهنگی غربی قرار گرفته ، آن هم در کشورهایی که ازدواج همجنس گرایان یک مسئله عادی محسوب می شود!
اما خاوری نماد یک مسئول ایرانی است که در سایه ضعف داخلی تابعیت دوگانه گرفته و پس از موفقیت در کلاهبرداری در ایران کشور را ترک کرده و اقدام به خرید املاک پر ارزش در کانادا نموده است.
امروزه چنانچه فردی متقاضی دریافت وام چند میلیونی از بانک ملی شود باید از هزاران فیلتر و مرحله عبور کند اما خاوری طوری این قوانین را دور زد که آب از آب تکان نخورد که هیچ با سکوت رسانه ها  تصاویر گلشیفته فراهانی مهم تر از اعمال مدیری شد که در کشور اسلامی آن بند و بساط ها را بپا کرد! 
توضیح مهم : نگارنده این مطلب قصد تایید و تکذیب این نوع اعمال را نداشته و فقط دید فعلی جامعه رسانه ای به این مسائل را بررسی نموده است.
113655_961.jpg (504×478)
نامه استعفای خاوری


برچسب‌ها: وبلاگ شخصی سید هادی شاطر موسوی

Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : جمعه بیست و سوم دی 1390

هیاهو برای هیچ

http://www.alkomy.net/blog/wp-content/uploads/2010/11/election.jpg

با نزدیکی به انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران و نیز اعلام محرمانه ی صلاحیت داوطلبین نمایندگی مردم در مجلس، تنور انتخابات رفته رفته گرم و در آستانه داغ شدن است.

در این بین اخبار جالب و شگفت انگیزی از نقاط دور و نزدیک ایران منتشر می شود، در منطقه آذربایجان اخیراً گروهی با انتشار اخبار غیر مستند در گام در مسیر معرفی کذب 2 نفر داوطلب نمایندگی مردم در مجلس و به زیر سوال بردن نحوه تائید صلاحیت ها برداشته اند.

به تبع آن کار به جایی رسیده که برخی از سایت ها؛ یکی از آن 2 داوطلب مذکور را که فاقد ثبات و هویت شخصی  و دیدگاه سیاسی است را به شخصی همچون اعلمی جدید و شاید هم کمی بالاتر معرفی نماید!!!در حالی که این فرد در سوابق خود اصلاح طلبی ، اصوالگرایی ، خط مستقیمی و حمایت از سران فتنه و جریان انحرافی را نیز در کارنامه پنهان شخصی خود دارد و با توجه به مبانی اسلامی، از ذکر نام این فرد خودداری می کنیم!

همه اینها در حالی رخ می دهد که فعلا هیچ چیز در مورد صلاحیت ها مشخص نیست و معترضین باید ضمن التزام به قانون و رعایت سعه صدر به این موضوع پرداخت کرده و در صورت وجود اعتراض از راه قانونی پیگیر حق و حقوق آن باشند.

صرف نظر از این نوع اخبار و شایعات، منطقی تر است که همین گروه ها و جریان ها با توجه به سابقه ای که دارند از طریق قانونی عمل کرده و برای خود بازار مظلوم نمایی و جلب توجه راه نیندازند چرا که مشک آن است که خود ببوید ...Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : جمعه بیست و سوم دی 1390

تحقیر

http://vista.ir/include/articles/images/5d52160fcd1283d4b5571eb71ef3f3a7.jpg

در گفتگوی اینترنتی که با خانواده و آشنایانم در کانادا داشتم بطور کاملا اتفاقی بحث در مورد علل فیلترینگ فیس بوک در ایران مطرح شد، یکی از آنها که دانشجو بوده و در دانشگاهی تحصیل می کند که جز 10 دانشگاه برتر کانادا است در این مورد گفت: مهم ترین دلیل فیلترینگ فیس بوک در ایران استفاده ی نابه جا از این شبکه اجتماعی است، طوری که بیشتر آنانی که از ایران به این شبکه متصل می شود یا عکس های جنسیتی در آلبوم خود قرار می دهند و یا اینکه دنبال مسائل نفسانی هستند و به همین دلیل فیس بوک از سوی مقامات ایرانی فیلترشده است!!!

تا این مورد مطرح شد به آنان گفتم چندین عامل در فیلترینگ فیس بوک موثر است که مهم ترین دلیل آن استفاده ی عده ای از کاربران برای تبلیغ علیه ایران و همان کاربردهایی که مردم مصر از فیس بوک برای تغییرات سیاسی در کشور خود استفاده کردند و بیشتر به خاطر وجود و استفاده این افراد فیلتر شده است.

این گفتگوی من با آنان که از آن سوی مرزها با من در تماس اینترنتی بودند نشان داد که کار فرهنگی دولت های غربی در مورد معرفی ملت ایران چقدر موثر بوده و آنان با چه دیدی به ما می نگرند، با گذر از این مسئله چند سال پیش همین آشنایان بنده در حالی که در تبریز بودند از وضعیت آرایش عده ای از بانوان به شدت تعجب می کردند و تا موقع رفتن هم گفتند که در کشوری که ما زندگی می کنیم علی رغم وجود آزادی های فردی با چنین صحناتی در خیابان ها و مراکز عمومی شهر مواجه نمی شویم!!!

در چند مورد نیز به رفتار و نوع لباس عده ای از همشهریان معترض بودند که بسیار نامناسب بود. صرف نظر از این گفتگوهای خانوادگی به وضوح دیده می شود که علی رغم اینکه در طول تاریخ ملت آذربایجان سابقه درخشانی از خود به جا گذاشته اما وضعیت فرهنگی در جامعه با وجود نهادهای فرهنگی متعدد و مهم تر از همه با وجود افرادی که دارای سمت بوده و همواره از کار فرهنگی سخن گفته اند!!! چندان جالب نبوده و ملاحظه می شود به لحاظ فرهنگی از زیر بنا دچار مشکل هستیم! در آداب و معاشرت های روزانه با چالش های بزرگی به نام های " دروغ ، تهمت ، افترا ، ریا ، بدبینی ، تعارف های بی جا و به اصطلاح کشکی! ، قسم های بی جا و احتکار و گران فروشی و کم فروشی در همین تبریز ما بیداد می کند.

برای چند لحظه اگر عینک غیرت و تعصب را از چشمانمان دور کنیم و تصور کنیم برای شهر تبریز که روی خط گسل زلزله ای قرار دارد ، در صورت وقوع زمین لرزه شدید واکنش مردم چه خواهد بود ، می تواند مثال خوبی برای وضعیت فعلی ما باشد. با حفظ و توجه عظمتی و بزرگی که داریم به شخصه وقتی صحنه های مثال زدنی ملت ژاپن را مشاهده می کنم به آنان افتخار می کنم که در مواقع بحرانی از امتحانات الهی سربلند هستند چرا که در آن مواقع به جای گران فروشی به هم وطن خود سعی می کنند به آنان که آسیب پذیرترند کمک کنند و تحت هیچ شرایطی پارتی بازی های امروزی کشور اسلامی ما در ژاپن و آن هم در مواقع بحرانی دیده نمی شود! ناگفته نماند در جنگ ما ملت از آزمون بزرگی سربلند و موفق بیرون آمد و روحیه و وحدت و ایثارهای آن زمان بی نظیر است اما امروز این کشور از وجود بیماری فرهنگی به شدت رنج می برد ، به راحتی به هم نوع خود انگ می زنیم ، به راحتی هر کار ضد اخلاقی را انجام می دهیم و جالب آن که انتظارهایی هم داریم که در باور ها نمی گنجد ، چه برسد به اینکه در واقعیت امروزی جامعه ما یافت!

هر روز دم از زبان مادری می زنیم اما روزی نیست که بر سر همشهری هم زبان خود کلاه نگذاریم، هر چقدر هم مثبت نگاه کنیم می بینیم این روزها آنانی که ثروت و قدرت دارند ذره ای حاضر نیستند از منافع خود بگذرند و به اصطلاح : 1 ریال را با آرپیجی می زنند. غافل از آنکه در همین شهر افرادی هستند که به آبروی خود اهمیت داده و با هزاران دردسر دنبال لقمه نانی حلال برای خانواده خود می گردندو مسئله مالی آنان همین قدر است! آری آخرالزمان همین شهر ماست! و من با مشاهده همین صحنه ها احساس حقارت می کنم!

سیدهادی شاطرموسوی


برچسب‌ها: تحقیر

Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی

http://static1.cloob.com//public/user_data/album_photo/1743/5227003-b.jpg

برای ورود به وب سایت شخصی کاپینان هوشنگ شهبازی و حمایت از او از طریق ثبت رای ؛

اینجا را کلیک کنید

تعداد کل آرا ثبت شده تا 15 دیماه 1390 ساعت 23:59 : 22070 رای

تعداد کل آرا ثبت شده تا 16 دیماه 1390 ساعت 23:59 : 25070 رای

تعداد کل آرا ثبت شده تا 17 دیماه 1390 ساعت 23:59 : 31000 رای

تعداد کل آرا ثبت شده تا 19 دیماه 1390 ساعت 10 صبح : 39000 رای

تعداد کل آرا ثبت شده تا 20 دیماه 1390 ساعت 23:59 : 48000 رای

تعداد کل آرا ثبت شده تا 22 دیماه 1390 ساعت 23:59 : 52350 رای

برای دریافت فایل صوتی از لینک مستقیم اینجا را کلیک کنید

برای دریافت از فورشیرد اینجا را کلیک کنید


برچسب‌ها: سیدهادی شاطرموسوی, کاپیتان هوشنگ شهبازی, به تورک بودن خود افتخار می کنم

Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
کاپیتان هوشنگ شهبازی :
به تورک بودن خود افتخار می کنم


http://static1.cloob.com//public/user_data/album_photo/1731/5191334-b.jpg

پس از موفقیت چشمگیر کاپیتان هوشنگ شهبازی در فرود موفق هواپیمای پرواز مسکو - تهران بر آن شدیم تا در اولین فرصت، گفتگوی اختصاصی با ایشان داشته باشیم. بارها و بارها با روابط عمومی هواپیمایی هما در تهران تماس گرفتیم و نهایتاً قرار شد تا آنها با ما خودشان تماس گیرند اما تاکنون خبری از آن تماس آنان نشد.
خوشختانه بعد از ایجاد وب سایت شخصی کاپیتان از طریق امیر عامری مدیر برنامه های کاپیتان شهبازی، موفق به انجام مصاحبه اختصاصی شدیم.ماحصل این گفتگوی یک ساعته به شرح زیر است:
به خاطر تحصیل میانه را به مقصد تهران ترک کردیم
کاپیتان هوشنگ شهبازی در معرفی خود می گوید : بنده در سال 1335 و در شهر میانه متولد شدم، مقطع ابتدایی را در مدرسه ای در خواندم که متاسفانه در زمان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران مورد حمله هواپیماهای عراقی قرار گرفت.  در آن سالها مدرسه زینبیه پسرانه بود که بنده تا ششم ابتدایی در آنجا تحصیل نمودم.بعد از اتمام تحصیلات در مقطع هشتم، با توجه به بازنشتگی پدرم در شغل معلمی و نیز ضرورت ادامه تحصیل بنده میانه را به مقصد تهران ترک کردیم. در تهران پس از ورود به هنرستانی موفق به اخذ دیپلم در رشته اتومکانیک شدم اما به دلیل اینکه از رشته مورد دلخواه خود در دانشگاه قبول نشدم تغییر رشته داده و تبریز بازگشتیم که در تبریز و در دبیرستان دهقان موفق به اخذ دیپلم ریاضی شدم.
وی با اشاره به سختی قبولی از دانشگاه در آن سال ها افزود: 35 سال قبل قبول شدن از کنکور کار آسانی نبود و چون هر منطقه برای خود سهمیه داشت ما به همین دلیل به تبریز آمده و بنده از این سهمیه برای ورود به دانشگاه استفاده کردم.
کاپیتان شهبازی ادامه داد : بعد از قبولی در چند رشته ی دانشگاهی از جمله مهندسی مکانیک ، مهندسی هواپیما  و...  پسر خاله بنده به نام دکتر ناصر الدین نیک نامی، سردار شهید میانه به بنده توصیه کردند که در رشته مهندسی هواپیما تحصیلاتم را ادامه دهم.
سوابق کاپیتان شهبازی
این خلبان موفق کشوری با اشاره به موفقیت های خود در حوزه هواپیمایی اظهار داشت : همزمان با ادامه تحصیلات دانشگاهی ، در سازمان هواپیمایی کشوری استخدام شدم و 8 سال به عنوان کارشناس صلاحیت پرواز فعالیت کردم که بعد ها به دلیل پشت میز نشینی بودن آن شغل ، به سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) انتقالی گرفته و بعد از گذراندن مراحل و امتحانات خاصی،  در رشته مهندسی پرواز هواپیما های ایر باس به فعالیت های کاری خود ادامه دادم که پس از چندین سال فعالیت در این حوزه به پیشنهاد هواپیمایی هما 12 سال به عنوان کمک خلبان کار کرده و هم اکنون نزدیک به 4 سال است که کاپیتان هواپیما هستم و به جرائت می توان گفت با تمامی هواپیماهای کشور پرواز داشته ام.
 علت تَرک آذربایجان
کاپیتان در پاسخ به این سوال که آیا به دلیل آنچه که به عنوان موفق گریزی در آذربایجان مطرح است ، در تهران فعالیت دارند یا به دلیل دیگری هم دارد، گفت : تمامی فامیل های ما در تبریز و میانه زندگی می کنیم و آشنایان کمتری در تهران داریم اما زمانی که من این شغل را انتخاب کردم زمینه ی شغلی بنده در تبریز وجود نداشت با این وجود بار ها و بیش از هزار بار از تهران به تبریز پرواز کرده ام.
همکاری با آتا ایر
هوشنگ شهبازی در جواب اینکه آیا تمایلی به انجام همکاری با شرکت هواپیمایی آتا ایر دارد ؟ اظهار کرد : در روز ملی حمل و نقل صحبت هایی با هیئت مدیره آتا کردم و امیدوارم که بتوانم در خدمت تبریزی ها و آتا باشم ، من همیشه دوست داشته و دارم که  در خدمت آذربایجانی های غیور و همشهریان هم زبان خود باشم و اگر دعوتی از من در این خصوص شد، حتما قبول می کنم.
20 روز سکوت رسانه ای در ایران!
کاپیتان شهبازی با انتقاد از آنچه که «سکوت 20 روز رسانه ای» عنوان کرده ، اظهار داشت : دلیل این 20 روز تاخیر در ارسال خبر را از آنانی که در این کار دخیل بودند بپرسید اما باید گفت : در همان 20 روز اول بعد از آن ماجرا در بیش از 25 صفحه پشت و رو ش A4 و در هر صفحه 20 لینک خبری به من دادند که رسانه های معتبر بین المللی خبر فرود موفقیت آمیز بدون چرخ های جلو را گزارش دادند اما در داخل کشور فقط 2 خبر حدود 20 ثانیه ای از آن فرود پخش شد! وی با رد هر گونه استفاده ی تبلیغاتی منفی علیه ایران عنوان کرد : بیش از 1000 خبرگزاری در دنیا از جمله یورو نیوز ، اشپیگل ، واشنگتن دی سی و ...  این خبر را به دید حرفه بنده بررسی کرده و حتی با توجه به اخباری که از آلمان به بنده ارسال کردند 7 روزنامه پر مخاطب در کشور آلمان در مورد کیفیت و نوع فرود بحث کرده بودند و در کل بیشتر اخبار مربوط به اظهار وضعیت هواپیما کهنگی هواپیما و تحریم ها سخن گفته بودند و اگر حمل بر خود ستایی نباشد، از آن فرود به عنوان معجزه یاد کرده بودند.
راه اندازی کمپین؟!
کاپیتان شهبازی در خصوص ایجاد راه اندازی کمپین اینترنتی در وب سایت خود افزود : در وب سایت شخصی بنده به آدرس اینترنتی: http://www.capt-shahbazi.com با هدف فشار در جهت شکستن تحریم های هواپیمایی کمپینی ایجاد و در آنجا به تمامی سوالات مخاطبین پاسخ داده ام.
او با رد هر گونه کمک مالی از سوی دولت ادامه می دهد : با توجه به تعداد تشکر ها و قدردانی هایی که از من کردند ، تصمیم گرفتم از این فرصت برای امری بشر دوستانه کمک بگیرم و در این خصوص سایت را با کمک تنی چند از دوستان اینترنتی بنده که اتفافاً طراح اینترنتی این سایت هم فردی به نام آقای مصطفی منطقی از جوانان تبریزی هستند ایجاد نمودیم که تمامی هزینه های این سایت را شخصاً تامین کرده و دوستان زیادی داوطلبانه و بدون هیچ گونه چشم داشتی کاملا بصورت مردمی این سایت را اداره می کنند.
انتظار کاپیتان از هم وطنان خود
هوشنگ شهبازی با اشاره به جدید التاسیس بودن این سایت ، اظهار می کند : علی رغم اینکه از زمان ایجاد این وب سایت بیش از 15 روز نمی گذرد با این وجود تمامی افرادی که حامی مسائل حقوق بشری و بشر دوستانه هستند از بنده حمایت های زیادی را انجام داده اند طوری که این وب سایت پس از گذشت چند روز به یکی از پر بیننده ترین سایت ها تبدیل شده است که از همین جا درخواست می کنم از تمامی هم وطنان ایرانی خود به خصوص آذربایجانی ها و تبریزی ها و میانه ای ها که با شرکت در این کمپین از بنده حمایت کنند. وی در مورد بازدیدهای این سایت ادامه داد : چون معرفی و شناختی چندانی از این وب سایت نیست ، تا کنون هم وطنان ترک خارج نشین ما و در کل خارج نشینان ایرانی بیشتر از این سایت استقبال کرده اند اما مطمئنم اگر این سایت معرفی شود نتیجه چشمگیری خواهیم گرفت.
اهداف کمپین
او درباره اهداف آن وب سایت اظهار کرد : از آن طریق تلاش کرده ام تا تحریم فروش هواپیما و قطعات آن را با کمک مردم تحریم کنم چرا که جان انسان ها و مسائل حقوق بشری قابل تحریم نیست و طبق قراردادهای هواپیمایی و طبق مسائل و موارد حقوق بشر که حتی شعر بنی آدم اعضای یکدیگرند را آویزه ورودی خود کرده اند و استفاده می کنند، در تمامی این موارد به جان انسان و حقوق بشر تاکید شده است و نباید جان انسان ها و حتی دانش در تحریم باشد و قدرت های جهانی نباید با این نوع تحریم ها جان انسان ها را به مخاطره اندازند، چه کسی گفته که هم وطن من با هواپیمای 50 ساله ی این کشور به سفر حج برود و چرا نباید از هواپیمای نو استفاده نکند؟ وی ادامه داد : درست است که مسئولان دائما از دور زدن تحریم ها و مقاومت در برابر تحریم ها حرف می زنند  آیا این کار مگر کافی است و ما نباید در این مورد حرف بزنیم ؟ ما باید صدای خود را بلند کرده و حق خود را بخواهیم ، هیچ کشوری حق تحریم هواپیمایی را ندارد مخصوصا کشورهایی که عضو کشورهای یاتا و شیکاگو هستند ، همان اولین هایی که آن امضاها را کرده اند الان رد کرده و بر ما تحریم اعمال کرده اند.این همه برای خود دکان های حقوق بشری ایجاد کرده اند اما هیچ یک از این سازمان های حقوق بشری این نوع تحریم ها را محکوم نکرده است. کاپیتان افزود  واقعا توقع دارم انسان های حقوق بشر دوست و حقوق بشر خواه از این حرکت حمایت کنند چرا که هر چقدر حمایت ها از من بیشتر شود ، بیشتر صدای خود را در جهت حذف تحریم ها بلند خواهم کرد و همان طور که می دانید سازمان ها جاسوسی غرب این نوع حرکت ها را رصد می کنند که چقدر از حمایت می کنند ، در کل می گویم اگر حمایت های کافی شود گردن آمریکا را هم با این حرکت می شکنیم! از هر انسان مخصوصا اروپایی و آمریکایی هم وطنان ما شایستگی بیشتری داشته و هم پول بیشتری دارند و متاسفانه به خاطر اینکه صدای هیچ کس درنیامده این ها این نوع تحریم ها را انجام داده اند.
40 سال زندگی در تهران
هوشنگ شهبازی با اشاره به محل زندگی خود اظهار کرد: 40 سال است که تهران زندگی می کنم اما با توجه به عشقی که به آذربایجان و زبان خود دارم باز هم ترکی حرف می زنم و این اولین مصاحبه من با زبان ترکی است. و همواره به آذربایجان و اخیراً به تراکتور سازی افتخار می کنم و آهنگ هایی که برای این تیم فوتبال ساخته اند را همواره در گوشی موبایل خود داشته و گوش می کنم!
وی افزود : خانواده من کاملا ترک هستند و من به ترک بودن خود افتخار می کنم و تا آخر عمر ترک خواهم ماند و ترک  بودن و میانه ای بودن و ملیّت خود را با هیچ چیز و به هیچ قیمتی عوض نخواهم کرد.
هواداری تراکتور سازی
کاپیتان شهبازی درباره تیم فوتبال تراکتور سازی ضمن درخواست اینکه نام تراکتور سازی را تراختور سازی درج کنیم و خود نیز این طور تلفظ
می کند! ، اظهار داشت: تراکتور سازی افتخار من است و من خودم را عضو و وابسته تراکتور سازی می دانم و امیدوارم تراکتور سازی همیشه موفق و جز صدرنشینان باشد و آن چیزهایی که می بینم واقعاً غرور آفرین است و خوشحالم در آذربایجان تراکتورسازی و هوادارانش را داریم.
دلیل گرانی بلیط هواپیما
شهبازی در خاتمه ضمن اشاره به دلایل متعدد افزایش هزینه های بلیط سفر با هواپیما در ایران می گوید : تا وقتی که هواپیما نداریم هم تقاضا زیاد است و هم عرضه کمتر اما اگر تحریم ها شکسته شود هم هواپیماهای بیشتری خواهیم داشت و هم قیمت بلیط ارزان خواهد بود. اگر به جای 30 هواپیما 500 هواپیما داشته باشیم مطمئناً قیمت بلیط یک سوم خواهد شد و امنیت جانی مسافرین بالا خواهد رفت و در کنار آن هم اشتغال زایی خواهد شد.وی با اشاره به جایگاه مناسب صنعت هواپیمایی آذربایجان در کشور گفت : جایگاه هواپیمایی آذربایجان را در کشور خوب ارزیابی می کنم و جز استان های برتری است و و مسافران تبریز و اورمیه با شخصیت ترین و تمیز ترین مسافران در کشور هستند.
شایان ذکر است کاپیتان هوشنگ شهبازی در این مصاحبه ضمن عدم جواب دادن به سوالات سیاسی از بحث در مورد همکاری خطوط هواپیمایی قطر ایرویز به عنوان کارشناس امتناع کرد. همچنین بعد از مصاحبه ما قرار بود کاپیتان با مسئول خبرگزاری یورو نیوز لندن که فردی میانه ای الاصل است مصاحبه کند . به گفته گاپیتان بیش از 100 مصاحبه اختصاصی با وی تاکنون صورت گرفته است.
گفتگو از : سید هادی شاطر موسوی
چاپ شده در شماره 402 خوش خبر به تاریخ 13 / 10 / 1390Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : چهارشنبه هفتم دی 1390

بسیجی نیستم!

http://static1.cloob.com//public/user_data/album_photo/1541/4621533-b.jpg


پس از درج گفتگوی اختصاصی بنده با روح الله بجانی مسئول انصار حزب الله تبریز ، وبلاگ تک توران طی اقدامی سوال برانگیز ، اقدام به سوء استفاده خبری از این مصاحبه نمود.
تک توران با شیطنت خبری، تیتر گفتگوی اختصاصی بنده را تحت عنوان "مصاحبه یک بسیجی با مسئول انصار حزب الله تبریز" عوض کرده و اقدام به سخن پراکنی اینترنتی نمود. جالب است آن وبلاگ نام بنده را " سید هادی سید شاطری" عنوان نمود!
در پی این اقدام بی خردانه ی آن وبلاگ ، عده ای از دوستان و آشنایان با تماس های متعدد از طریق اینترنت و تلفن در مورد بسیجی بودن من سوال کردند، جوابی که دادم این بود : بسیجی نیستم!
به راستی چرا بسیجی نیستم؟
در وهله اول باید گفت: با توجه به اینکه طبق قراردادی که با نشریه خوش خبر دارم از صبح ساعت 8 تا ساعت 19 در آن نشریه فعالیت دارم که این فعالیت همراه با تحصیلات بنده در دانشگاه همراه شده است. بعد از ساعت 19 هم هر روز طبق برنامه ای که دارم در یکی از باشگاه های ورزشی تبریز ورزش می کنم. پس امکان حضور و فعالیت بنده در جاهای مختلف وجود ندارد. بهتر بگویم : طبق قراردادی که با خوش خبر دارم تمامی امورات نشریه خوش خبر از قبیل خبرنگاری ، گزارشگری ، طراحی نشریه و ... فقط بر عهده ی بنده می باشد.
چرا بسیجی نشده ام؟
به عقیده بنده هر فرد عاقل و بالغی که به فلسفه اصلی قیام امام حسین (ع) پی می برد، می بیند این امام بزرگوار تنها با 72 یار خود در برابر ارتش بزرگ یزید با هدف اجرای امر به معروف و نهی از منکر قیام نمود. یا در همین جنگ وقتی شهیدی در وصیت نامه خود می گوید: خواهرم سیاهی چادر تو بالاتر از سرخی خون من است. بنده حقیر جرات بسیجی واقعی بودن در خود نمی بینم.
اگر امروز بعد از گذشت چند دهه از دفاع مقدس هنوز نام شهدای بزرگواری چون آقایان باکری ها و تجلایی ، یاغجیان ، کسایی و ... بر سر زبان هاست از اخلاص و بسیجی واقعی بودن آنان حکایت دارد.
چند دیدگاه شخصی :
* بنده از زمانی که خبرنگاری را شروع کردم سعی نمودم حداکثر بیطرفی را در انتقال و انعکاس اخبار و دیدگاه های خود اعمال نمایم لذا در همین راستا هیچ نهاد و سازمانی دولتی و غیر دولتی نمی تواند ادعای حمایت مالی و معنوی از بنده را داشته باشد، در کنار آن شرایط شغلی بنده ایجاب می کند به منظور انتقال اخبار صحیح ، دیدگاه های هر قشر از جامعه را منعکس نمایم و در این بین حتی ممکن است بنده حتی از نظر باطنی شخصی موافق دیدگاه ها و نظرات فرد مصاحبه شونده نباشم اما این دلیل نمی شود که بنده  دخل و تصرف را در مورد مذکور اعمال نمایم.
* استان آذربایجان شرقی با حفظ خطوط قرمز دارای بیشترین آزادی بیان و آزادی قلم نسبت به سایر استان ها و شاید هم نسبت به پایتخت است اما با توجه به گذشته روزنامه نگاری در آذربایجان تا رسیدن به آزادی بیان و آزادی قلم فاصله ی بسیاری مانده و در واقع به جرات می توان گفت گذشته روزنامه نگاری خطه آذربایجان در دیدگاه امروزی به نوعی آرمان محسوب می شود.
* تا زمانی که جان در بدن دارم همواره از حقوق همشهریان و تورک زبانان به شدت و در حد توان زیر سایه عنایات خداوند منان و حضرت ولی عصر (عج) دفاع خواهم نمود.
* در شرایطی که در همین شهر تبریز مسائل و مشکلات بزرگی نظیر فقر ، بیکاری ، اعتیاد ، اختلاف طبقه مالی ، عدم اجرای اصل 15 قانون اساسی ، اعتیاد ، حاشیه نشینی ، افزایش نگران کننده ی آمار طلاق و کاهش ازدواج ، تبعیض و ... بی داد می کند ، سکوت نخواهم کرد ، مگر با جدا شدن روح از بدنم.
* بر احوال آن عده ی اندک از افرادی که جز حامیان و طرفداران آن سایت ها هستند باید گریست چرا که اینان واقعا در روز روشن اصل را بر کج اندیشی نهاده اند من حاضرم با تک تک افرادی که ادعا کرده اند بنده بسیجی هستم گفتگو و تمامی اطلاعات شخصی خود را در اختیار آنان قرار دهم و هدف از این کار آن است که فقط به این عده بگویم اینان که امروز علم دایه مهربان تری از مادر را برافراشته اند به ناحق و بدون اثبات و بدون مدرک به بنده مارک بسیجی بودن چسبانده اند! اینان در مواجهه با مشکلات اساسی و چالش های پیش رو هم این گونه و بر اساس حس ششم عمل خواهند کرد یا احساسات؟آن هم با توجه به ثبات روانی که دارند؟ اینانند حامیان دفاع از حقوق زبان مادری؟
در پایان مجدداً از همین طریق اعلام بی طرفی کرده و به عنوان یک خبرنگار بی طرف ، امیدوارم باتوجه به رسالتی که بر عهده دارم بتوانم جوابگوی بخش کوچکی از انتظارات مردم غیور آذربایجان باشم.
سید هادی شاطر موسویShare
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی

در گفتگو با مسئول انصار حزب الله تبریز عنوان گردید:

از حمله احتمالی به سفارت جمهوری آذربایجان

تا جریان انحرافی

زبان مادری و مطالبه اصل 15 قانون اساسی ایران

http://www.upsara.com/images/txwgrps42aqkfz7tg7hx.gif

مقدمه اول: این مصاحبه قرار بود در نشریه خوش خبر که بنده مسئول تحریریه آن هستم چاپ گردد، از آنجایی که خود سانسوری و واهمه های واهی در آذربایجان بی داد می کند این مصاحبه پس از درگیری جزئی لفظی با مدیر مسئول چاپ نشد به همین منظور تلاش کردم به عنوان خبرنگاری که تنها به خداوند منان وابسته است و از هیچ قدرت و حزب و جریان خاصی خط نمی گیرد ، در جهت اطلاع رسانی به عموم ملت بزرگ آذربایجان این مصاحبه چاپ و منعکس شود اما در نهایت تلاش ها برای چاپ این مصاحبه بی نتیجه ماند و در این بین با یک خبرگزاری بی طرف و یک هفته نامه محلی هم برای چاپ این مصاحبه مذاکراتی شد که در نهایت جواب قانع کننده ای برای عدم انتشار این مصاحبه دریافت نشد! قبل از شروع مقدمه دوم این مصاحبه مجددا خاطر نشان می شوم که اینجانب سیدهادی شاطرموسوی به عنوان یکی از روزنامه نگاران استان آذربایجان شرقی به هیچ گروه و نهاد دولتی و غیر دولتی وابسته نبوده و همواره در تلاشم با افراد دولتی و غیر دولتی و حزبی و ... گفتگوهایی در جهت صرفاً اطلاع رسانی به مردم داشته باشم.امید است ملت غیور آذربایجان این اندک تلاش ها را در جهت وظیفه ذاتی اطلاع رسانی بنده دانسته و با نقطه نظرات خود بنده حقیر را یاری نمایند.در صورت تمایل با اشتراک گذاری این مطلب موجب اطلاع رسانی هر چه بیشتر شوید. این بار هم رسانه شمایید...

مقدمه دوم: در پی وجود شایعاتی مبنی بر احتمال حمله انصار حزب الله تبریز به سفارت آذربایجان و بررسی تحولات منطقه به سراغ مسئول انصار حزب الله رفیتم. ایشان در گفتگویی صریح و صمیمی که بیش از یک ساعت به طول انجامید ، ضمن رد انجام هرگونه عملیات برای تصرف سفارت جمهوری آذربایجان در تبریز ، اظهار داشتند که فقط پیش بینی می کنند در صورت ادامه روند فعلی برخی از اعمال اسلام ستیزانه دولت آذربایجان این کار دور از ذهن نخواهد بود.ماحصل این گفتگو به شرح زیر است:

-          برای مقدمه وضعیت فعلی کشور جمهوری آذربایجان را چطور ارزیابی می کنید؟

آذربایجان بدبخت ترین کشور دنیا است ، 20 درصد آن کشور توسط ارمنستان در آن سالها با خون ریزی تصرف شد و مابقی 80 درصد را اسرائیل برنامه ریزی کرده که با اشغال گری نرم تصرف کند ، ارمنستان در آن سالها با اشغال گری سخت و با جنایت هایی که در قره باغ انجام داده و انجام کارهایی از قبیل نگهداری خوک در مساجد آنجا ، آن بخش از کشور آذربایجان را به تصرف خود در آورد و امروزه دولت آذربایجان که با برخی تصمیماتش تبدیل به سازمان اجرایی موساد اسرائیل شده است،  دست به اعمال نامتعارفی زده که در نتیجه برخی سیاست ها، اسرائیل در آن منطقه پایگاه نظامی داشته و در تمامی مسائل اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی نقش پر رنگی دارد.حجاب و تبلیغ تشیع و حتی عزاداری هم ممنوع شده است! و در کل باید گفت همان کارهایی که ارمنستان با آذربایجانی ها کرده ،  اسرائیل نیز به طریق دیگر دست به چنین اقداماتی زده است و هم اکنون عده ای از جوانان جمهوری آذربایجان در کشوری که دم از آزادی می زنند به خاطر عزاداری به امام حسین (ع) در بازداشت به سر می برند.

-          شنیده شد شما نامه هایی در همین راستا به دکتر احمدی نژاد رئیس جمهوری نیز ارسال کردید، از علل ارسال این نامه ها بفرمایید؟

آن نامه، نامه ی دوم من بود ، نامه اول من نامه خیلی ملایم به لحاظ نگارشی بود و در نامه دومی که به دکتر احمدی نژاد ارسال کردم ، نوشته شده  که ارمنستان و آذربایجان اسلام ستیزی می کنند ، ارمنستان در مساجد خوک نگهداری کرده و دولت آذربایجان مسلمانان را تحت فشار قرار داده است و با توجه به اینکه کشور ما جمهوری اسلامی است باید از حقوق مسلمانان در کشور های همسایه نیز دفاع کنیم . همچنین نامه دوم را در شرایطی نوشتم که شبکه ماهواره ای گوناز تی وی برنامه های خود را بر اساس دعوای ترک و فارس برنامه ریزی کرده بود اما هم اکنون این شبکه با گستاخی هر چه تمام به قرآن ، خدا ، پیامبر و ائمه توهین کرده است و به بهانه ی اینکه نویسنده مرتد آذربایجان "رافیق تقی" که ارتداد وی از طریق مراجع صادر شده بود، ارسال کردم.

به عقیده بنده عامل قتل این نویسنده نیز سازمان موصاد است و دلیل آن را هم اسلام ستیزی می تواند باشد.  از وقتی هم که این نویسنده کشته شده بیشترین اهانت ها به اسلام شده و گستاخی را به حدی رسانده اند که می گویند قرآن یک کتاب عادی است. و همه این ها در شرایطی است که  این شبکه از باکو پخش نمی شود اما تحت حمایت رژیم آذربایجان و اسرائیل و آمریکا می باشد.

این شبکه قبل ها با راه اندازی یک سری جریان های ساختگی عده ای از جوانان را قریب داده و در اختیار خود می گرفت و با سرنوشت آن جوانان بازی می کرد و در این بین نیز عده ای از جوانان فدای تصمیمات آن شبکه می شدند و این درحالی بود که به آنانی که در آن سوی مرزها نشسته اند ، اتفاق خاصی نمی افتاد! این شبکه  در اقدام جدید خود و در ماه محرم  قدرت حضرت ابوالفضل را زیر سوال می برد و منم متاسفم که آنانی که دم از حقوق بشر می زنند و می گویند نباید توهین شود ، خود به این نوع کار ها دست می زدند!!

با مطلع شدن از این اهانت های بی شمار آنان،  به دولت احمدی نژاد که یک دولت ارزشی و دولت اسلامی است  نامه نوشته و تمامی مسائل را در آن نامه ها توضیح دادم و خواستار رسیدگی به این موارد شد. باید گفت ما در زمان انتخابات  در ستاد های انتخاباتی دولت های نهم و دهم حضور داشتیم و بنده سابقه حضور در ستاد دکتر احمدی نژاد به عنوان معاون فرهنگی در انتخابات نهم و در دور دهم نیز مسئول ستاد تبریز بودم .

 ما عاشق چشم و ابروی احمدی نژاد نیستیم بلکه ما به خاطر تشکیل دولت اسلامی از وی حمایت می کنیم اما این دولت اسلامی باید دیپلماتیک اسلامی داشته باشد و زمانی می بینیم که دیپلماتیک ایشان غیر اسلامی می شود بر اساس امر به معروف و نهی از منکر و فتوای صریح حضرت امام (ره) که فرموده اند اگر دیدید امر به معروف نیاز به ادبیات تند نیاز دارد آن کار را نیز انجام دهید، من طبق این فتوا نامه ی تند تری نوشتم . و  تعجب می کنم که صدای من را در آن سوی مرز شنیده اند اما در کشور ما شنیده نشده است. در این نامه بیشتر به مسائل سیاسی خارجی اشاره شده و درخواست شده که موضع گیری های خود را اصلاح نموده و بر اساس دیپلماتیک اسلامی تر باشد تا دیپلماتیک غربی!  و در آن نامه نوشته ام که اگر شما برخوردی نکنید و سیاست ها به همین منوال ادامه یابد ماجرای قلهک تکرار خواهد شد. جریان قلهک در حالی صورت گرفت که انگلستان هر کاری که دوست داشت در کشور انجام می داد ، الان هم آذربایجان همین کار ها را انجام می دهد و شما نیز می بینید چقدر از جوانان ما در دام جریانات تجزیه طلبی و پان ترکیسم افتاده اند ، چقدر از جوانان از دست داده ایم خلاصه همه اینها به خاطر سیاست دیپلماتیک ضعیف دولت است و اگر دولت اسلامی تر برخورد می کرد هیچ گاه این اهانت ها نمی شد.

-          شما مسئولیت حمله به سفارت آذربایجان را خواهید داشت ؟

ما نگفته ایم که ما اینکار را انجام خواهیم داد بلکه پیش بینی کرده ایم ، من به عنوان تحلیلی گفته ام و طرح عملیاتی مطرح نکرده ام و گفته ام که آقای احمدی نژاد اگر این کار ادامه داشته باشد تکرار خواهد شد . ما به کنسولگری به چشم نماد مردم آذربایجان نگاه نمی کنیم به نماد دولت آذربایجان نگاه می کنیم و به سیاست های دولت آذربایجان اعتراض داریم و مجددا می گویم که فقط یک پیش بینی است ! همان گونه که یک تاجر پیش بینی می کند که فلان جنس در آینده می تواند گران و ارزان می شود ، الان ما نیز در محدوده خود این پیش بینی را داریم . تشخیص می دهم که در آینده صد در صد این کار اتفاق خواهد افتاد ، تبریز ، شهری شیعه نشین است که در زمان شاه در بازار قیام کردند در مقابل این کار کنسولگری که چیزی نیست فقط عزاداران آنجا را محو می کنند. سفارت آذربایجان هم در برابر سفارت انگلستان قابل قیاس نیست.

-          موضع شما برای جریان انحرافی چیست؟

در آن نامه نوشته ام به هخامنشی اعتراض نشده بلکه اعتراض برای رعایت مسائل اسلامی است و به آقای مشایی هم اعتراض کردم. ما جریان انحرافی را از دولت نهم تشخیص داده و درگیر آن هستیم و تمامی انتصابات دولت نهم صورت گرفت مخصوصا در این استان شد اکثرا از جریان انحرافی  خط گرفت و ما از آن زمان اعتراض داشتیم . سرآغاز جریان انحرافی از شمال ایران بود  و از زمان دولت نهم در استان انتصابات موفقی ندیده ایم .

-          شما به مراجع ذی صلاح در این باره اعتراض نکردید؟

ما از طریق ستاد خیلی اعتراض ها کردیم و مدیران هم از من شکایت کردند و کل مدیران استان در یک سمت و جریان مردمی و حزب الله در سوی دیگر قرار گرفتند و حکمی هم علیه بنده صادر شد اما اجرایی نشد و همه این ها برای حذف من صورت گرفته بود. فلسفه ی اینکه مردم به احمدی نژاد روی آورند این بود که برخی مدیران حذف شود و این کار نتنها نشد بلکه عمر برخی از مدیران ادامه دارد و حتی بعد از احمدی نژاد نیز ادامه خواهد داشت و اگر دوران طاغوت بود آنان نیز بودند و برای این عده اسلام و غیر اسلام فرق نمی کند و چون به فکر میز و پست های خود هستند و بعضی از آنها  بازمانده دولت های هاشمی و خاتمی است.

-          در ورزشگاه ها شعار مدرسه ترکی و اصل 15 در خواست می کنند و حال سوای برخی ها که از دشمنان خط می گیرند و این موضوع که هر کشور کوچک و بزرگ نیز در دنیا برای خود دشمنی دارد ، دید شما به اصل 15 قانون اساسی چه می تواند باشد؟

در دیدگاه اسلام ترک و فارس و عرب فرقی ندارد و در قرآن آمده که ما شما را قوم قوم آفریدیم و دلیل این کار را برای شناخت قوم ها بود و در ادامه آمده است برترین این ها قوم نیست بلکه انسان های با تقوا برتر هستند . جریان پان ترکسیم در شمال غرب ایران توسط اسرائیل ایجاد شده و همچنان که مقام معظم رهبری گفته اند آذربایجان سر ایران است ، اسرائیل در تلاش است این سر را از بدن خود جدا کند اما نمی داند که خیلی ضعیف هستند و نمی توانند کاری از پیش ببرند اما متاسفانه این کار به جریان فکری تبدیل شده و آنها بر روی افراد کم سن و سال تلاش دارند که آنها را منحرف کنند ، اما در مورد زبان مادری نیز باید گفت هر چیزی که با اسلام و قانون منافاتی داشته باشد ، مشکلی ندارد . اتفاقا نماینده رهبری در استان هم اولین مطالبه ایشان در ورزشگاه تختی از آقای احمدی نژاد این بود که زبان مادری در مدارس و دانشگاه ها تدریس شود. و موضع ما هم موضع رهبری است ، چون اشکالی ندارد اما کدام دست ها که نمی گذارند این کار انجام شود و کدام دست ها هستند که از عدم این کار استفاده می کنند به عقیده من به یک نکته بر می گردد که یک طیف ماموریت دارند این فکر را ایجاد کنند که بر مردم تبعیض صورت می گیرد و یک تعداد هم هستند که بر این باورند در مقابل این تبعیض باید واکنش نشان داد. از لحاظ بودجه شهری و استانی وقتی نگاه می کنیم می بینیم از هر لحاظ پیشرفت داشته مخصوصا در دولت نهم و دهم کارهای خوبی شده و آذربایجان شرقی پیشرفت زیادی داشته است. و واقع بینانه نگاه کنیم می بینیم تبعیض نیست ، گاها مسئولان بی لیاقتی می کنند و نمی توانند کار را صحیح انجام دهند. در جریان شکایت ها آقای شهردار نیز بود ، با اینکه آقای شهردار کارهای زیادی انجام داده اند و سرعت پیشرفت آنها خوب است اما ما به ایشان انتقادات زیادی داریم . مسئولان اگر محکم کار کنند مطمئناً بخش بزرگی از این جریان های تجزیه طلب حذف می شود.

-          با استناد به سخن شما که نماینده مقام رهبری نیز بر اجرای اصل 15 قانون اساسی تاکید دارند ، چرا تاکنون این امر محقق نشده؟

 نماینده مقام رهبری بله مطرح کرده اند اما باید قشری پیگیر این موضوع باشد ، آنانی که این موضوع را می خواهد  می توانند پیگیر خواسته نماینده رهبری در استان باشند در این بین نحوه مطالبه هم مهم است که به چه شکلی باشد. این مطالبه در راستای فکر ترویج فکر ضد انقلاب مطرح شده است ، ورزشگاه هم محل مطرح کردن این خواسته نیست که آنجا را به محل و متینگ سیاسی تبدیل کنند که با این نحوه مطالبه گری نتیجه نگرفته خواهد شد و در این بین سرنوشت بعضی جوانان خراب می شود.

الان آن شبکه ماهواره به ائمه و خدا توهین می کند و جریان تجزیه طلب تبدیل به یک فرقه منحرف ضد دینی شده و در پی زیر سوال بردن مسائل دینی است. مطمئن مردم شیعه این شهر نمی گذارند که به قرآن و ائمه اعتراض شود چه برسد به توهین.

اگر افرادی خواسته خود را از طریق گوناز تی وی مطرح می کنند این شبکه در کنار آن به خدا و پیامبر توهین می کند و ما وقتی این دو موضوع را در کنار هم قرار می دهیم به راحتی وجود دست های ضد دینی و افکار صهیونیستی نمایان می شود. اگر خواسته زبان مادری در مسیر درست خود پیگیر باشیم و به جای اینکه از طریق گوناز تی وی و برخی بر فرهنگی مطرح کنیم، برویم از نماینده رهبری این موضوع را بخواهیم مطمئناً نتیجه بخش خواهد بود.

-          با استناد به سخنان شما ، هدف اسرائیل در این منطقه چیست؟

اسرائیل به دنبال ذبح ایران است و ذبح ایران با جدا کردن سر ایران آغاز می شود و این کار امکان پذیر نیست و تنها در شکل خواب و خیال است . جوانان نباید در دام این افراد بیفتند و مطالباتی هم اگر دارند در مسیر خود پیگیر باشند. ما هم وقتی مثلا پیگیر عدالت می شویم ، موانغ زیادی در راه خود می بینیم و دلیل اعظم آن را این است که مطالبه گری صحیحی عده ای ندارند و این مطالبه آنها به شکل ضد انقلابی مطرح شده است. ما باید بر مطالبات خود اولویت قرار دهیم. برای ما اگر اولویت زبان مادری است بله پیگیر شویم اما وقتی می بینیم قوانین اسلامی در خطر است ، اسلام برای ما مهم تر باید باشد. نظام تا قیام حضرت مهدی پا برجا خواهد بود و این انقلاب تحول حضرت امام زمان (عج) خواهد شد و عده ای باید خیال خام را از ذهن خود خارج کنند ، کشورهای همسایه ای که در اختیار آمریکا و اسرائیل است بهترین الگو و درس عبرت برای خیلی ها است. و همه کار انجام می دهد تا دولت هایی مثل عراق و افغانستان را ضعیف کند تا به منافع خود برسند.

-          به عنوان آخرین سوال ، گفته می شود از نظر ظاهری جنابعالی شبیه سید حسن نصرالله هستید ، نظر شما در این باره چیست؟

کارها در یک راستا است و من شباهتی از نظر ظاهری نمی بینم شاید خاک پایشان باشم اما به خودشان شبیه نیستم اما اهداف و برنامه ها بر همدلی جهت نابودی اسرائیل است.Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : چهارشنبه سی ام آذر 1390
شهرداری تیوب، تلوزیون اینترنتی نوین!


http://vefagh.co.ir/img/tourism/191/191.jpg
اخیرا شهرداری تبریز با راه اندازی سایتی به نام "تلوزیون اینترنتی شهرداری" بر آن شده تا تصاویر و فایل های ویدیویی ارسالی مردم را منتشر کند.
میراعتمادعمادی مدیر تلوزیون شهرداری گفته : تلویزیون اینترنتی شهرداری تبریز با هدف ایجاد بستری مناسب در فضای مجازی برای معرفی و شناساندن تبریز و تاریخ و فرهنگ این كهن شهر تاریخی و جاذبه های فرهنگی، هنری ان و معرفی توانمندی های مدیریت شهری تبریز راه اندازی شده است.
مدیرتلویزیون اینترنتی شهرداری تبریز از شهروندان خواسته فیلم ها و تصاویر جذاب و دیدنی خود از تبریز و جاذبه های این شهر را برای نمایش به تلویزیون اینترنتی شهرداری ارسال نمایند.
مدیر روابط عمومی بین الملل شهرداری در ادامه از تلاش مدیریت شهری تبریز برای تقویت و تبدیل این تلویزیون به فعال ترین و پرمخاطب ترین تلویزیون و شبکه اینترنتی تبریز و کشور در آینده نزدیک خبر داد و افزود: تولید و پخش برنامه های متنوع و جامع در حوزه معرفی و شناساندن تاریخ و فرهنگ تبریز و آذربایجان ، آداب و رسوم و سنت های استان ، معرفی جاذبه های فرهنگی ، گردشگری و تاریخی تبریز ، ارایه آخرین و تازه ترین اطلاعات ، اخبار و گزارش های روز از شهر تبریز و استان ، فیلم ها و برنامه های متنوع آموزشی و سرگرمی ، ارایه گزارش های جدید از آخرین اقدامات و فعالیت های شهرداری تبریز و مناطق و سازمان های تابعه ، پخش فیلم های کوتاه آموزشی در حوزه شهروندی و ده ها امکان دیگر از جمله کارکردهای این شبکه تلویزیونی اینترنتی است.
مدیر تلویزیون اینترنتی شهرداری تبریز در خاتمه افزود: تلویزیون اینترنتی شهرداری تبریز تحت نام Tvtabriz.ir در فضای مجازی راه اندازی شده و شهروندان می توانند از طریق این نشانی نسبت به ارسال فیلم ها و تصاویر دیدنی خود جهت نمایش عمومی اقدام کنند. با گذر از این اقدام جدید شهرداری باید گفت : سایتی که در حال حاضر برای ارائه به عموم همشهریان راه اندازی شده بیشتر شبیه به سایت های اشتراک گذاری ویدیویی است تا تلوزیون اینترنتی! در سال 2005 میلادی وب سایت یوتیوب به منظور اشتراک گذاری فایل های ویدویی کاربران اینترنتی راه اندازی کرد و بعد ها به دلیل استفاده های سیاسی برخی کاربران این سایت فیلتر شد. طبق آخرین آمارهای ارائه شده تا نوامبر سال 2010 در هر 60 ثانیه ، 35 ساعت فیلم به آن سایت ارسال می شود! با گذر از نحوه ی علمکرد سایت یوتیوب در کشور ما نیز چندین سایت با رعایت موازین قانونی اقدام به تاسیس این قبیل سایت ها کرده اند و برای نمونه باید از وجود سایت هایی نظیر آپارات و یوتیوب فارسی و وطن تیوب باید سخن گفت اما اینکه شهرداری این سایت را به نام تلوزیون معرفی کرده جای سوال دارد. جای دوری نرویم اولین تلوزیون اینترنتی ایران به نام " شبکه تلوزیونی اینترنتی لیبک" وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران چند سالی است برنامه های خاص خود را که اکثر مربوط به مسائل معنوی حج است ، کاملا بصورت اینترنتی پخش می کند. شبکه اینترنتی لبیک با بهره گیری از 8 زبان بین المللی ضمن ارائه برنامه های تلوزیونی اینترنتی ، دارای بخش هایی چون اخبار ، گفتگو ، گالری تصاویر ، بانک صوتی ، بانک اشعار ، احکام و مناسک و مهم تر از همه دارای آرشیو یک ماهه ی برنامه های خود می باشد. بخش آذربایحان شرقی خبرگزاری مهر پس از درج افتتاح سایت اینترنتی تلوزیون شهرداری ، طی خبری با عنوان " راه اندازی تلویزیون اینترنتی با کدام اینترنت" به موضوع ضعف زیر ساخت های مخابراتی استان در ارائه اینترنتی معمولی اشاره کرده و می نویسد : امروزه بسیاری از مشاغل و امورات جاری و اداری در کشور به اینترنت و فضای مجازی وابسته شده است و این درحالیست که تقریبا روزی نیست کاربران با خیالی آسوده و بدون نگرانی از اشکالات فنی وارد فضای مجازی شوند!
در ادامه این خبر آمده : مشکلاتی مانند قطع و وصلهای مکرر و نوسانات سرعت اینترنت در کنار خدمات پرفراز و نشیب شرکتهای اینترنتی از یکسو و پاسخگو نبودن مسئولان شرکت مخابرات به ویژه در شهرستانها همه و همه دست به دست هم داده اند تا اینترنت به جای پدیده ای تسهیل کننده و تحول ساز، باعث سردرگمی و هدر رفت زمان شود. با گذر از این خبر نیز باید گفت: آدرس اینترنتی که برای معرفی این سایت ارائه شده هنوز فعال نبوده و خوش خبر پس از چندین بار بررسی این سایت را در دامنه Tvtabriz.com یافت! و موضوعات دیگر اینکه در این سایت بدون توجه به سرعت اینترنت فعلی 41 فایل ویدویی برای شروع در معرض دید عموم قرار گرفته و این در حالی است که چندین وب سایت وابسته به شبکه های ماهواره ای ، زیرکانه برای کابران اینترنت ایرانی ، برای سرعت های 56 کیلوبایتی هم گزینه پخش برنامه بصورت اینترنتی قرار داده است!
با تمام این تفاسیر واژه شهرداری تیوب برای این سایت مناسب تر به نظر می رسد تا تلوزیون اینترنتی شهرداری که به نوعی شعور همشهریان تبریزی را قلقلک دهد! به نظر می رسد با توجه به وضعیت فعلی سرعت اینترنت ، شهرداری تبریز در صورتی که ایستگاه های بلوتوث در نقاط مختلف شهر راه اندازی کرده و هر هفته مجله ویدیویی از طریق ارسال توسط بلوتوث ارائه کند موفق تر خواهد بود.
سید هادی شاطر موسوی


Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : یکشنبه بیست و هفتم آذر 1390
ارعاب ، تهدید ، سیاست
عامل عقب ماندگی محلی!

http://vista.ir/include/articles/images/ef21073df4f74e51e86ee6413ad7c14b.jpg

مثلث ارعاب ، تهدید و سیاست امروزه در قالب یکی از بزرگترین چالش ها برای مدیران محلی مطرح است. آذربایجان که طبق فرمایشات رهبری به سر ایران نسبت داده شده چندیست از ضعف مدیران ناکار آمد در رنج بزرگی به سر می برد و همه این ها در حالی رخ می دهد که بیشتر رسانه های محلی ضمن حذف روند انتقادی ، در اصطلاح عامیانه بیشتر به میرزا بنویسی روی آورده اند و در برهه ی کنونی تیتر غالب مطبوعات محلی نشات گرفته از سخنان مسئولان است.
خطه ی آذربایجان با دارا بودن منابع خدادای عظیم و بی پایان، در سایه ضعف هایی که وجود دارد توانی برای معرفی جهانی خود نمی بیند ، در کشوری مثل ترکیه ، مسئولان با اعمال سیاست های بجا و آینده نگری های مفید، ضمن معرفی کشور ترکیه در مجامع بین المللی ،سود سرشاری از توریست های کشورهای مختلف جهان بهره برده اند طوری که این کشور گفته می شوند به اندازه درآمد نفتی ایران از وجود جهانگردان سود می برد!
چندی پیش در سفر هیئت ترکیه ای به آذربایجان برخی از مسئولان شهر بندری ازمیر در گفتگویی که با خبرنگار ما داشتند اعلام کردند باتوجه به برگزاری نمایشگاه اکسپو 2020 در شهر ازمیر ، در تلاشند ضمن معرفی توانمندی ها و جاذبه های تفریحی و گردشگری این شهر ، از آن فرصت برزگ برای جذب حداکثری گردشگران جدید نیز استفاده کنند. آنان همچنین اعلام کردند در فرصتی که تا برگزاری این نمایشگاه مانده علاوه بر ازمیر 5 استان همجوار با این شهر نیز برای گردشگران معرفی خواهد شد!
با گذر از این نوع اخبار که تعداد آن ها کم نیست در نگاهی اجمالی به استان آذربایجان شرقی در میابیم این استان با دارا بودن جاذبه های طبیعی فراوان از جمله : جنگل های ارسباران ، دریاچه اورمیه ، دهکده توریستی کندوان و ... منتظر مدیری بزرگ با اندیشه های بزرگ برای شکوفا کردن استعداد ها و بهره گیری صحیح از این منابع خدادادی است.
همان طور که بارها مسئولان اعلام کرده اند ، ورود هر توریست برای شهر به منزله فعالیت 10 شغل مرتبط با این فرد توریست خواهد بود و نتیجه ای که از این سخن گرفته می شود این است که ارائه آمارهای از قبیل "نفر در سفر" سود چندانی به دنبال نخواهد داشت!
با گذر از مسائل گردشگری ، باید گفت: برای برداشتن گام های بزرگ در مسیر پیشرفت و تعالی استان مدیران باید تلاش های قابل توجهی از خود ارائه کنند و برای چالش هایی نظیر ارعاب ، تهدید و سیاست فائق آیند.
ارعاب
رعب و وحشت از شکست طرحی همواره یکی از مشکلات بزرگی است که مدیران با آن دست و پنجه نرم می کنند، با توجه به عرفی که در این منطقه وجود دارد تا مدیری در کار خود موفق نمی شود بر خلاف برخی از کشورها همگان در صدد حذف او بر می آیند. در مطلبی آمده بود مدیر یکی از شرکت های موفق وقتی در طرحی بزرگ شکست خورد وی را از کار برکنار نکردند ، بلکه به او با دید اینکه برای این مدیر سرمایه گذاری کلانی شده نگریستند که این شرکت توانست در آینده توسط همین مدیر به سود کلانی دست یابد!
تهدید
ضلع دیگر مثلت عقب افتادگی محلی در تهدید معرفی شده است ، امروز در این استان از حاشیه نشینی گرفته تا خشکی دریاچه اورمیه به دید تهدید نگاه می شود! در صورتی که مدیران بزرگ از همین تهدیدها به دنبال فرصتی برای معرفی توانمندی های خود هستند. مصداق بارز این تهدید در جمله ای خلاصه می شود که می گویند: در مواجهه با مشکلی یا راهی خواهم یافت یا راهی خواهم ساخت!
سیاست
تاکنون بارها تجربه کرده اید که در محفلی حتی غیر رسمی ، وقتی بحثی شروع می شود حتما یک بخش آن در انتها سیاسی می شود! حال تصور کنید قرار است برای پروژه ای تصمیم گیری شود چه ها که باید مطرح و در نظر گرفته شود!!! و حتما این پروژه باید با رعایت سیاست محلی ، منطقه ای ، ملی و بین المللی اجرا شود چرا که دشمنان از آن سوء استفاده نکنند! وجود این نوع بحث ها باعث می شود عده ای با محافظه کارانه تر عمل کنند تا مبادا دست از پا خطا نکنند!
در برخی از کشورهای موفق مدیران و رهبران پس از اتمام دوران مدیریتی خود کتابی منتشر می کنند و در آن از عملکردها و ضعف های خود سخن می گویند و این کتاب باعث می شود تا مدیر بعدی با رعایت تجربه مدیر قبلی وارد کار شود و یک اشتباه دوبار تکرار نشود! حال شما فکر کنید این نوع کتاب ها در ایران منتشر شود!!! چه ها که نمی شود!
جا دارد مسئولان با جذب سرمایه گذاران و معرفی مراکز راکدی همچون پیست اسکی سهند ، قلعه بابک و جنگل های ارسباران ، دریاچه اورمیه و ... ضمن تلاش برای پیشرفت و آبادی استان موجب جذب جهانگردان شده و قدری از عقب ماندگی محلی فاصله گیرند.Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : چهارشنبه نهم آذر 1390
تلوزیون ترکیه :
امام زمان (عج) در مصر
دیده شد


شبکه تلویزیونی فاکس ترکیه قطعه فیلمی را از تظاهرات در مصر که قبل از سونامی ژاپن ضبط شده نشان می دهد و ادعا می کنند که اسب سوار مقدس در صحنه حضور داشت! این ادعا توسط استاد دانشگاه تائید می شود که نشانه ای از Apocalyps ذکر شده در کتاب های مذهبی و معتقد در جامعه شیعه به عنوان نشانه ای پنهان از ظهور امام زمان است!!!
رسانه های خبری سرتاسر جهان به طور گسترده این کلیپ رو تحت پوشش خبری در آوردند.
برای دانلود این فیلم کلیک کنید...
برای دریافت فیلم از لینک غیر مستقیم کلیک کنید ...
برای مشاهده این فیلم در یوتیوب کلیک کنید ...
توضیح: تاکنون هیچ مرجعی واکنش خاصی به این فیلم نداشته است اما ما همچنان در آرزوی ظهورش دعای فرج را می خوانیم .Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : یکشنبه ششم آذر 1390
وسایل می خوای؟
جهت پوشش خبری دیدار تیم های شهرداری تبریز و نفت تهران عازم ورزشگاه یادگار امام بودیم، اتفاقاً به دلیل نبود اتوبوس و تاکسی مجبور شدیم بلاجبار سوار تاکسی های ترمینال تبریز شده و بخشی از مسیر را پیاده رویم. راننده تاکسی ما را در مقابل پارک مشروطه پیاده کرد، کمی بالاتر جوانی را دیدیم به طرف ما آمده و با دندان های یکی بود ، یکی نبود خود به ما گفت: وسایل می خوای؟
کمی به او نگریستم و متوجه منظور او نشدم بعد از وی سوال کردم که چه وسایلی ؟ او در جواب گفت: شیشه ، تریاک ... بله منظورش همان مواد مخدر و آلات تفریحات مرگ آمیز بود!
در جواب به او گفتم : من خبرنگارم! تا واژه «خبر» را شنید ، گفت: خواهش می کنم منو شطرنجی نشون بدید و فوراً به خیال اینکه شاید دوربین مخفی یا خبرنگار صدا و سیما باشم، به سمت نیمکت پیاده رو رفته و لباس و وسایلی را که با خود آورده بود، برداشته و فرار کرد!
چندی پیش نیز شهروندی از آخر خیابان امامیه پیامکی برای ستون شهر و شهروند خوش خبر ارسال کرد که در آن خواستار رسیدگی نیروی انتظامی به وضعیت نابهنجار فروش مواد مخدر در آن منطقه شده بود. در آن روز در حالی که نگاه ها به طرف برگزاری مسابقه فوتبال در روز تعطیل معطوف شده بود آن جوان و شاید هم دوستانش که در کمی آن طرف تر ایستاده بودند با وسایل خود آماده پذیرایی از جوانان پاک شده بودند که شاید حضور ما در آن خیابان بازار آن ها را برای مدت کوتاهی به حالت تعلیق کشانید! آنچه مسلم است تعداد افرادی که در جامعه ما اقدام به فروش مواد مخدر می کنند کم نیستند اما مسئولانی که دم از جنگ نرم دشمن می زنند،
می توانند با اقدامات پیشگیرانه مانع از افزایش آمار جامعه معتادین شوند  چرا این افراد خواسته یا ناخواسته بازی با سرنوشت و سلامت جامعه را هدف قرار داده اند.Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : شنبه پنجم آذر 1390
زمزمه های شروع جنگزمزمه های شروع جنگ زمزمه های شروع جنگ زمزمه های شروع جنگ این روزها مجامع بین المللی به خصوص کشور های غربی در تلاش اند تا ضمن القای دست یابی ایران به بمب اتمی ، مانع از فعالیت های صلح آمیز ایران در حوزه انرژی هسته ای شوند. از سوی دیگر افزایش تحریم ها و نیز تهدید مستقیم اسرائیل مبنی بر حمله مستقیم به تاسیسات هسته ای ایران ، محافل بین المللی را با چالش های جدیدی رو به رو ساخته، این مقاله در تلاش است آخرین تغییر و تحولات منطقه ای و بین المللی را بررسی نماید اما خاطر نشان می شود تمامی مسائل مذکور در این مقاله تحلیل های شخصی بوده و هیچ گونه دخل و تصرفی از سوی فرد یا نهاد خاص وجود ندارد.
* افزایش تحریم ها
 تا جنگ نرم پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ایالات متحده آمریکا در مقاطع گوناگون با اعمال تحریم ها تلاش کرد نظام جمهوری اسلامی ایران را با مشکلات متعددی رو به رو کند و هر سال که پیروزی انقلاب گذشت بر شدت این تحریم ها نیز افزوده شد اما این تحریم ها بیشتر عامل موفقیت و فرصتی برای معرفی توانمندی های جوانان ایران در جهان شد و همگان را شگفت زده کرد، دشمنان ایران با گذشت زمان اقدامات جدیدی علیه ایران وضع کردند که جنگ رسانه ای و جنگ نرم نمونه بارز این جنگ ها بود طوری که در انتخابات سال 88 ریاست جمهوری با شگرد های خاصی از قبیل تقلب در انتخابات و پوشش تجمعات جنبش سبز تلاش کردند تا افکاز بین المللی را به سمت انقلاب جدید در ایران سوق دهند ، با گذر از پرداخت به مسائل انتخابات ایران در سال 88 ، به وضوح ابراز خرسندی دشمنان نظام ایران را از بروز مسائل داخلی ایران مشاهده می کنیم طوری که پوشش خبری تمامی حوادث انتخابات و پس از انتخابات ایران از سوی رسانه های بیگانه نتیجه نفع بردن از شرایط حاکم برای دولت های مخالف ایران را به دنبال داشت و همواره سعی کردند برای ملت ایران نقش دایه مهربان تر از مادر را ایفا کنند که تمامی این مسائل در حالی رخ داد که رسانه های پر نفوذ داخلی ایران نتوانستند نقش اصلی و موثری در این ماجراها داشته و در بیشتر موارد صداقت را نیز قربانی خروج از بحران نمودند.
* تحریک قومیت ها
 پس از عدم نتیجه گیری بر اندازی انقلاب از سوی جنبش سبز این بار نوبت همانند سال های قبل نوبت به تحریک قومیت ها رسید طوری که مسائل زیست محیطی نظیر دریاچه اورمیه و تجمعات مردمی مسالمت آمیز برای نجات دریاچه اورمیه در شهرهای تبریز و اورمیه را سیاسی نمود و در این بین برخی کم کاری های مسئولان برای حفظ دریاچه اورمیه مزید بر علت شد که در این موضوع نیز دیده شد همگان مخالف بر آن شدند از قدرت و پتانسیل تاریخ ساز بودن منطقه آذربایجان برای نیل به اهداف خود استفاده کنند. گذر از مسائل قومیتی موجود در آذربایجان و بهره گیری های منفی با نگاهی ساده مشاهده می شود خواسته یا ناخواسته وجود مسائلی نظیر تحقیر قومیت ها و تلاش برای تفرقه افکنی از دیگر مسائل فعلی مطرح است و مصادق بارز آن تلاش های غیر قابل باور و صحت برای کرد نشین معرفی کردن شهری همچون اورمیه که اصالتاً شهری ترک نشین است و تبادل روزانه پیامک های قومیتی تحت قالب جوک که در آن استان های شمالی را به بی غیرتی و لر ها را به نفهمی معرفی کردن است که این شرایط ضمن تاثیر گذاری بر اذهان عمومی جامعه، مسائل قومیتی را بسمت جرقه ای در انبار باروت پیش می برد.
* افزایش نارضایتی های داخلی
 ایران طی چند سال اخیر با توجه به اعمال تحریم های بین المللی همواره با افزایش مسائلی نظیر تورم ، بیکاری و طلاق روبه رو بوده و این درحالی است که در شهری همچون تبریز برخلاف آرمان های انقلاب اختلافات طبقاتی و فقر تبدیل به موضوعی عادی شده که مسئولان شهری و استانی همواره در ذکر این مسائل اختلاف نظرهای متعددی داشته اند و برای نمونه باید گفت : استاندار آذربایجان شرقی معتقد است در استان مشکل بیکاری وجود نداشته و در نقطه ی مقابل آن عده ای از مسئولان بر این باورند که نتنها در این استان مشکلات بیکاری بیداد می کند بلکه خطراتی نظیر مواد مخدر و متلاشی شدن کانون خانواده به طور جدی جوانان این استان را تهدید می کند.
* قدرت رسانه ای
  در شرایطی که کشور از یک ضعف بزرگ رسانه ای برخوردار است دشمنان در تلاشند از طریق ماهواره و اینترنت مسائل ناهنجار فرهنگی را در جامعه ترویج و به بهترین شکل از این فرصت مهم استفاده کنند. افزایش کانال های ماهواره ای فارسی زبان و پخش فیلم هایی که در آن بی بند و باری ها را بصورت موضوع عادی مطرح می کند و وجود مسائل نظیر شیطان پرستی و عرفان های کاذب و فرهنگ های ساخته ای هم در تلاش است جلوه ای جدید به تاریخ و فرهنگ ایران ببخشد و این مسائل در حالی رخ می دهد که نهاد های داخلی از ضعف بزرگی به شدت رنج می برند و در این بین فردی نیست که بگوید زمانی که تفریحات برخی کشورها در گذشته کشتن مردم توسط گیوتین ، گاو بازی و ... بود . فرهنگ ایران در آن سال ها چه بود!!! و چرا در آن سالها حقوق بشری وجود نداشت؟!
* شرایط فعلی و آینده ی پیش رو
  با نگاهی به گزارش آمانو (مدیر کل آژانس انرژی اتمی) و قطعنامه ای که علیه ایران به تصویب رسید، همچنین افزایش تحریم های بی سابقه پیش رو که در ان تلاش می شود بانک مرکزی و نفت ایران تحریم شود، تهدیدات و رزمایش اسرائیل، قطع رابطه سیاسی انگلیس با ایران ، حملات سایبری همچون استاکس نت  و... مشاهده می شود رفته رفته کاسه صبر دشمنان پر و در آستانه اقدامات جدید با قدرت تخریبی بیشتر در کشور هستیم. از سوی دیگر خبر اختلاس های کلان میلیاردی ، تحرکات جریان های انحرافی ، ادامه بی اخلاقی ها از سوی عده ای خاص برای پیروزی در انتخابات دست در دست هم داده تا کشور در آستانه ی سرنوشت جدید و تاریخ سازی قرار گیرد. این روزها در رسانه ها واژه آرزوی شهادت بیشتر به چشم می خورد و از آن سوی مرزها اخباری نظیر حمله قریب الوقوع اسرائیل به تاسیسات اتمی در سال میلادی جدید ، از افزایش قیمت دلار گرفته تا فروش نفت به مردم و ... خبرهای جدیدی هستند که حاکی از زمزمه های جنگ دارد حال این جنگ جنگی سرد خواهد بود یا گرم و نتیجه چه خواهد شد را زمان مشخص خواهد کرد، زمانی که سرنوشت دیکتاتورهای منطقه را در کوتاه ترین زمان مشخص کرد و زمستان چند دهه ای عربی در برخی کشورها را در کوتاه ترین زمان به بهار عربی رساند. آیا کشور در وضعیت آرامش قبل از طوفان قرار دارد؟ یا طوفان ایران با نابودی دشمنان آرامش را به دنیا هدیه خواهد کرد؟ جواب را گذر زمان مشخص خواهد کرد.Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : پنجشنبه بیست و ششم آبان 1390
امام جمعه تبریز هشدار داد:

آفت اسرائیل در اورمیه

http://www.lemonpress.ir/Images/News/Smal_Pic/24-8-1390/IMAGE634569554891651719.jpg
نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی در مراسم ازدواج فرزندان 280 زوج شاهد و ایثارگر ضمن انتقاد از افزایش تشریفات و تعیین مهریه های سنگین اظهار داشت: در اوایل انقلاب مهریه ها اکثراً مهریه حضرت فاطمه (س) بود و مراسمات ازدواج را بیشتر ساده برگزار می کردند اما هر چقدر از انقلاب فاصله می گیریم در این مورد به وضع جاهلیت بر می گردد.
آیت الله شبستری افزود:  امروزه مهریه ها بسیار سنگین شده و بصورت عندالمطالبه است که گاهاً پیش
می آید جوانی که طلاق می گیرد و توان پرداخت مهریه را هم ندارد مسائلی نظیر زندان پیش می آید.عضو خبرگان رهبری با اشاره به شرایط اجرای عقد توسط مقام معظم رهبری، ادامه داد: حضرت 
آیت الله خامنه ای قبل ها که فرصت داشتند، هنگام اجرای عقد دفترچه ازدواج را می خواستند و اگر مهریه بیش از 14 سکه بود، از اجرای عقد خودداری می نمودند. امام جمعه تبریز با عنوان این که ازدواج ها باید به هنگام، آسان و پایدار باشند افزود: افراد دلسوز جامعه باید با موانع ازدواج و مسائلی نظیر تشریفات و تعیین مهریه های سنگین مبارزه کنند.
وی با اشاره به جایگاه ارزشمند این سنت حسنه در جوامع اسلامی خاطر‌نشان کرد: اهمیت ازدواج در اسلام به حدی است که ترک عمل به این سنت، افراد را از دایره اسلام خارج می کند، از این رو ازدواج و تشکیل خانواده از دیدگاه آیات و روایات مختلف از موهبات الهی به شمار می رود. امام جمعه در ادامه با تاکید بر برگزاری مراسم ازدواج در مساجد، گفت: در روایات اسلامی بیان شده تا ازدواج‌ ها و صیغه عقد در مسجد جاری شود تا سادگی ازدواج رعایت شود، البته می‌توان با حذف تشریفات زائد و حذف فسق و فجور، مجالس عروسی را در مساجد برگزار کرد.آیت الله محسن مجتهد شبستری درباره تعداد فرزند  با ذکر مصداقی از مهندسی که 18 فرزند داشت گفت: تعداد فرزند در خانواده ها بستگی به حوصله آن خانواده دارد اما اینکه گفته می شود یک یا دو فرزند، شاید این موضوع هم با روح اسلام سازگار نباشد. چرا که حضرت پیامبر (ص) اعتقاد دارند که امت اسلام باید زیاد باشد.
ایشان ادامه دادند: طوری نباشد که اسرائیل بیاید در اورمیه هم خانه بگیرد، در همین همسایگی ما هم مسکن انتخاب کند و بخرد و هم ازدواج های فراوان و فرزندان فراوان داشته باشد که این آفتی است برای ما و مسلمان ها که وارد این بحث نمی شوم.
بهلول نعمتی، مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان آذربایجان شرقی نیز در این مراسم ضمن ذکر احادیث و آیاتی از قرآن درباره ازدواج گفت: ما مطالعه آیات و احادث می توان هدف از ازدواج را دریافت نمود و پیامبر اسلام (ص) می گوید هیچ بنایی محبوب تر از بنای ازدواج نیست.
وی با اشاره به آمار پایین طلاق در بین خانواده شهد و ایثار گران گفت: با اینکه نرخ طلاق در میان خانواده های شهدا و ایثارگران کم است اما ما انتظار داریم اصلا این موضوع به جامعه ایثارگری راه نیابد.
نعمتی ادامه داد: اگر ما به توصیه های ائمه و پیامبران عمل کنیم مشکلی نخواهیم داشت.
نعمتی اظهار داشت : قبلا می گفتند که زن باید با لباس سفید وارد زندگی مرد شود و بعد از 100 سال با همان لباس سفید برود اما امروزه دشمنان از طریق ماهواره و اینترنت خانواده ها را مورد هدف قرار داده اند، که در این مورد باید گفت: آنان به دنبال جامعه دینی نیستد و اهداف خود را دنبال می کنند و برای سلطه بر کشور ها می خواهند کانون خانواده را متلاشی کنند. بهلول نعمتی در خاتمه مشکلات خانواده های تازه تشکیل یافته را آشنایی کم زوجین  با وظایف خود ، وجود برخی سوء ظن ها و دخالت برخی از اطرافیان دانستند.
این گزارش می افزاید در این جشن فرزندان  280 زوج از خانواده های شهدا و ایثارگر حضور داشتند و اجرای برنامه طنز و آموزش مهارت های زندگی توسط دکتر شیری از دیگر برنامه های این مراسم بود.
گزارش از: سیدهادی شاطرموسوی
چاپ شده در صفحه دوم نشریه خوش خبر شماره 389
تاریخ 25 آبان 1390Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : پنجشنبه نوزدهم آبان 1390

رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز:

تمدن سومری ها در نتیجه

کم آبی و شوری خاک، نابود شد

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e1/Sumerian_MS2272_2400BC.jpg/200px-Sumerian_MS2272_2400BC.jpg

لوحه سومری ها مربوط به 24 سده پیش از میلاد مسیح

لوحه سومری ها 24 سده پیش از میلاد مسیحرئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی تبریز در گفتگوی اختصاصی با خوش خبر با اشاره به دلایل نابودی تمدن های تاریخی همچون سومری ها اظهار داشت: بررسی های تمدن های باستانی نشان می دهد تعدادی از تمدن های تاریخی نظیر سومری ها در اثر کم آبی و شوری موجود در خاک هایشان از بین رفته اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز که این هفته پاسخگوی سوالات خوش خبر در ارتباط با راههای برون رفت از خاک های شور در حوزه دریاچه اورمیه بود، تصریح کرد: در قرن بیست و یکم استفاده از علوم و فناوری های جدید به بشر امکان تقابل و تعدیل تنش ها را فراهم آورده است .مدیر گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز اظهار داشت: در چاره جویی برای برون رفت از معضل زیست محیطی غیر نقطه ای خشک شدن تدریجی دریاچه  اورمیه، جا دارد رسانه ها اهتمام بیشتری به خرج دهند تا راهکارهای لازم در این خصوص جمع آوری و ارایه گردد. وی ادامه داد: گرچه تنوع جغرافیایی در ایران جاذبه های توریستی زیادی به کشور ما بخشیده است ولی حدود دو سوم زمین های ما در منطقه ی خشک و نیمه خشک کشور واقع شده است.

دکتر فرح وش درباره علل وضعیت موجود در دریاچه اورمیه گفت : به نظر می رسد حدود 60 درصد مشکلات اخیر این دریاچه ناشی از کاهش نزولات آسمانی بوده و بقیه از ایجاد سدها، سیستم های کشاورزی، تغییر الگوهای کشت و... بوده باشد و استان های اطراف دریاچه اورمیه نیز متاثر از تغییرات اقلیمی جهانی مناطق پرفشار ابرگریز تشکیل داده اند و راه حل اصلی برای نجات دریاچه آبرسانی می باشد اما در جهت اصلاح خاک های شور اطراف آن و جلوگیری از گسترش شوری به مناطق همجوار باید روی گیاهان شور پسندمناسب آن حوزه، با حمایت های مادی سازمان های ذیربط بویژه سازمان حفاظت از محیط زیست، طرح های تحقیقاتی کاربردی در منطقه توسط متخصصان طراحی و اجرا شود.

وی در همین حال خواستار ایجاد پل ارتباطی مناسب بین دانشگاهها، مراکز تحقیقاتی و ارگان های اجرایی با حمایت استانداری شد.مدیر گروه زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز درباره کشت گیاهان مناسب آن منطقه اظهار داشت: گیاهانی همچون سالسولا(salsola){چغوم - علف شور} ، سالیکورنیا (salicornia) - آنابازیس (Anabasis) {اُلدروک} - کنوپودیوم (chenopodium) - هالوکنموم (halocnemum) - هالوگزیلون (haloxylon) - هالیمیون (halimione) - آرتروکنموم (arthrocnemum) - سئودا (suaeda) جنس هایی هستند که لازم است روی گونه های آنها مطالعه و تحقیقاتی انجام گیرد و جایگاه آنها در منطقه تثبیت یابد  با گونه های وارداتی مورد مقایسه واقع شود.

گفتگو از : سیدهادی شاطرموسویShare
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : سه شنبه دهم آبان 1390
دانشگاه علوم پزشکی
سکته کرده است!

علا الدین نور محمد زاده در جلسه شورای شهر تبریز با انتقاد شدید الحن از عملکرد مجموعه دانشگاه علم پزشکی تبریز، اظهار داشت : مجموعه عریض و طویل دانشگاه علوم پزشکی تبریز دچار سکته شده و برای نجات آن باید شک قوی وارد آن مجموعه شود.
وی افزود: بنده دکتر نبوده ام اما سابقه بیماری و کسالت زیادی داشته ام به خصوص زمانی که در زمان جنگ مجروح شدم، و می دانم چطور هزینه می شود و خدمات با چه کیفیتی ارائه می شود لذا پیشنهاد می دهم برای خروج از وضعیت شورایی متشکل از پزشکان نخبه و آینده نگر تشکیل یافته و پیگیر مسائل و مشکلات آن مجموعه باشند.
این عضو شورای شهر ادامه داد: در کدام قانون درج شده که حتماً بیمار با آن شرایطی که دارد به سراغ پزشک رود!؟ و چرا پزشکان به سراغ بیماران
نمی روند!!وی افزود: درد مجموعه شما قدیمی و داروهای شما کهنه شده  و مردم رضایتمندی مناسبی از آن مجموعه ندارند! چرا اورژانس ما بالگرد ندارد؟ و کیفیت برخی از آمبولانس های ما به روز و مناسب نیست؟
نور محمد زاده در خاتمه گفت : سعی می کنم بیمار نشوم تا کارهایم به دست شما نیفتند!در جلسه شورای شهر تبریز وقتی نوبت سخنرانی بهروز خاماچی شد، رئیس شورای شهر از وی خواست تا او به دلیل ذیق وقت سخنرانی کوتاهی داشته باشد که وی در واکنشی اظهار داشت : چرا وقتی نوبت به من می رسد وقت کم است؟! من بعد اولین نفر سخنران من خواهم بود!
خاماچی در سخنرانی خود با یادآوری مشکلات موجود در بیمارستان ها اظهار داشت : وقتی وارد بیمارستان می شویم انواع و اقسام هزینه ها دریافت می شود اما خدمات مناسب نیست! و بیمار دار و ندار خود را در بیمارستان خرج می کند!
درپایان سخنان انتقاد آمیز بهروز خاماچی، شهرام دبیری گفت : این بار سفارش شما را به بیمارستان ها می کنیم!!!
محمد حسن اسوتچی نیز طی سخنانی با استناد به سخنان مقام معظم رهبری که گفته بودند امیدواریم روزی باشد که تنها مشکل بیمار وضعیت جسمانی و بیماری او باشد، از رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز خواست تا پیگر مسائل و مشکلات موجود باشد.وی در عین حال طی پیشنهادی خواستار اهمیت و رسیدگی به وضعیت بهداشت روانی درجامعه شد.
دکتر یعقوبی که مهمان ویژه شورای شهر تبریز بود پس از شنیدن اظهارات منتقدانه اعضای شورای شهر تبریز گفت : در بحث زباله های شهر با توجه به تلاش ها و فعالیت هایی که با همکاری سازمان محیط زیست استان انجام شده ، به نتایج خوبی در زمینه دفن زباله ها رسیده ایم و ماحصل این قعالیت هایی که در مدت 6 ماه انجام شده به زودی ارائه خواهد شد که در آنها وضعیت دفن زباله بصورت علمی و استاندارد اشاره شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد : در کشور ما هزینه سرانه درمان برای هر نفر 180 دلار است و این در حالی است این ملبغ در مورد کشوری همچون آمریکا به بیش از 8500 دلار می رسد، بنابراین انتظار از این مجوعه باید به اندازه معقول باشد و ما نیز نمی توانیم با 180 دلار معجزه کنیم.
وی افزود: در کشور ما پزشکان خیلی بیچاره هستند و نوک پیکان انتقادات همواره متوجه آنان است و این در حالی است که در هیچ یک از رشته ها به اندازه پزشکی تاکنون در کشور موفق عمل نکرده است و این موفقیت ها با امکانات محدود موجود به دست آمده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: بیمارستان های ما با مشکلات شدید مالی مواجه هستند و همواره طراز مالی آنها منفی می باشد اما در عین حال تایید نمی کنم که در بیمارستان ها پول های زیر میزی رد و بدل شود و معتقدم باید با این افراد برخورد های شدیدی صورت گیرد.
وی افزود : در کجای دنیا با 11 هزار تومان عمل آپاندیس می کنند؟ این مبلغ در سطح هزینه یک پنچر گیری هم نیست!! و همین موضوعات سبب می شود که در کشور ما فرار مغزها زیاد باشد.
یعقوبی در خاتمه با اشاره به هزینه ها درمانی گفت : همه انسان ها به خاطر معنویات کار نمی کنند اما ارزش جان انسان ها به قدری است که بتوان برای سلامتی آنها چک سفید به پزشکان داد.
در جلسه شورای شهر این هفته تبریز که قرار بود به روند دریافت فاینانس 1100 میلیارد تومانی جهت مطالعه خط سوم مترو تبریز رسیدگی شود با پایان وقت قانونی جلسه، رسیدگی به موضوع مذکور به جلسات آتی موکول شد. که تلاش رئیس شورای شهر تبریز برای تمدید جلسه شورای شهر به مدت نیم ساعت در نهایت با مخالفت 6 عضو شورا همراه شد. لازم به ذکر است جلسه شورای شهر تبریز هفته آینده نیز تشکیل نخواهد شد و می توان گفت امسال جلسات این شورا بطور متوسط یک هفته در میان برگزار شده است.

گزارش از: سیدهادی شاطرموسوی

چاپ شده در نشریه خوش خبر به تاریخ : 10 آبان 1390
شماره : 385Share
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی
 
تاريخ : جمعه ششم آبان 1390

http://www.uast.ac.ir/fanavari/karafarini/1/%D9%BE%D9%84%D9%87%20%D9%87%D8%A7%DB%8C%20%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D8%B1%D9%81%D8%AA%202.JPG

با سلام و درودی دوباره خدمت دوستان و همراه عزیز وبلاگ شخصی خودم !

بلاخره پس از حدود یک ماه دوری از شما ها ، اندکی فرصت برای آپ کردن این وبلاگ پیدا کردم!

اما سوپرایزی برای دوستان ...

با پایان کار در ساقی و درخواست های متعدد همکاری ، با نشریه خوش خبر به توافق رسیدم!

همان طور که می دانید این نشریه چند سالی است با همکاری کانون آگهی نامه ائلیاد همکاری مستمر دارد. این نشریه در روزهای شنبه و سه شنبه با تیراژی بالغ بر 80 هزار نسخه ، در تبریز بصورت توزیع دستی و فروش در دکه های مطبوعاتی ارائه می شود.

کریم دلاویز مدیر مسئول و صاحب امتیاز این نشریه 7 ساله می باشد ، او یکی از مدیران مسئول محافظ کار در مطبوعات محلی استان می باشد.

اما وظیفه من در خوش خبر :

بنده از آبان ماه سال جاری به عنوان دبیر تحریریه این نشریه معرفی شده و از شماره 383 که در تاریخ 3 آبان 1390 چاپ شد، کارم را آغاز نمودم.

علیرغم اینکه این نشریه فقط  در 4 صفحه و در روزهای شنبه و سه شنبه چاپ می شود، نهایت تلاشم را در کسب موفقیت های بیشتر انجام دهم. چرا که خوش خبر در حالی که می تواند سکوی پرتاب به سوی آینده ای بهتر برای من باشد ، ضعف و سستی در انجام امورات وظایف تعیین شده می تواند نتیجه منفی به دنبال داشته باشد.

لذا با توجه به شرایط و موقعیت کاری، تلاش خواهم کرد بهترین ها را به مردم ارائه کنم، باید گفت باتوجه به محافظه کاری مدیر مسئول و شرایط خاص حاکم در آن نشریه و جایگاهی که خوش خبر و ائلیاد در بین مردم دارد، سعی خواهم نمود همواره ضمن حفظ رضایت اکثریت، افق های تازه ای در مسیر توسعه و اعتلای فرهنگ روزنامه خوانی در جامعه و تغییر در دید عده ای که عقیده دارند رکن چهارم دموکراسی در ایران و به خصوص در منطقه آذربایجان از جایگاه خوبی برخوردار نیست ، کوشش نمایم.

لازمه موفقیت در این مسیر مستلزم همکاری و همیاری ملت تاریخ ساز آذربایجان بوده و بنده از همین فرصت از تمامی تک تک افرادی صاحبان اصلی قلم هستند تقاضا دارم در این راه بنده را تنها نگذاشته و همراه و یار و یاور ما باشند .

تردیدی نیست تا رسیدن به مقامی بالا ، راهی بسیار طولانی و دشوار در پیش رو داریم اما با امید و ایمان به عنایت آفریدگار یکتا و اعتقاد به هدفی که در پیش رو داریم تمام کوشش خود را معطوف به آن خواهیم نمود. معطوف بدان خواهم کرد که شماره های آتی گامی رو به جلو باشد، حال تا چه حد در این راه موفق خواهیم شد داوری نهایی بر عهده شما مخاطبین و مردم خواهد بود.

با امیدی به روزهای بهتر ... سیدهادی شاطرموسویShare
ارسال توسط سید هادی شاطر موسوی